Самойлова Світлана Вікторівна
Любов до української автентики та самовідданість Світлани Самойлової
Україна, Дніпропетровська область
- 17 жовтня 1952 |
- Місце народження: с. Первомайка Криворізького району, Дніпропетровської області |
- викладач по класу вокалу, керівниця самодіяльного академічного хору, керівниця зразкового аматорського театрального колективу «Крок»
Сто юних талантів – підсумок майже сорокарічного творчого життя зразкового аматорського театрального фольклорного колективу «Крок» та його керівниці.
Дороги, що ведуть до мистецтва, сповнені тернів, але на них вдається зривати прекрасні квіти.
Жорж Санд
Світлана Вікторівна Самойлова – надзвичайно талановита скромна творча людина з великим люблячим серцем, яка усе своє життя прищеплює молодому поколінню українців любов до своєї Батьківщини, її звичаїв, обрядів, народної творчості. Зразковий аматорський театральний колектив «Крок», під керівництвом Світлани Вікторівни, добре відомий на Криворіжжі та за його межами. «Крок» неодноразово ставав лауреатом всеукраїнських, міжнародних театральних фестивалів-конкурсів.
Пісня родом із дитинства
Народилась Світлана Вікторівна Самойлова 17 жовтня 1952 року в селі Первомайка Дніпропетровської області. Мати, Раїса Олександрівна, вчителька початкових класів, мала чудовий голос, любила співати українські народні пісні. Батько, Віктор Кирилович, інженер-будівельник. А ще – брат і сестра, Світлана була найменшою у сім’ї. Батько, від природи наділений сильним красивим голосом, гарною статурою, мріяв бути актором і спочатку вступив до Київського національного університету ім. І.К. Карпенка-Карого, та за сімейними обставинами змушений був покинути навчання. Але любов до театру зберіг на все життя і, працюючи в радгоспі «Веселі Терни», створив робітничий театр, у виставах якого брала участь вся сім’я Віктора Кириловича.
Світлана зростала у колі творчих талановитих людей, з великою цікавістю вивчала українські пісні, дізнавалась від батьків про народні традиції, свята наповнюючи своє серце любов’ю до рідного краю.
У селі не було музичної школи, тому маленька Світлана почала навчатись в музичній школі №2 м. Кривого Рогу. По її закінченні вступила до Дніпропетровського училища культури по класу хорового дириґування. Отримавши фахову освіту, працювала в музичній студії Палацу культури ім. Богдана Хмельницького, навчала дітей вокалу та грі на фортепіано. Молодій викладачці завжди подобалось працювати з дітьми, та потяг до знань привів її у 1974 році до Київського державного інституту культури на факультет музичного мистецтва. Як згадує Світлана Вікторівна: «Навчатись було дуже цікаво, вивчали не тільки академічні співи, а також і обрядові пісні з постановкою театралізованих сцен, використовуючи народні костюми. Молодь була в захваті від такого «живого» навчання. Це було близьке, рідне, наповнювало душу любов’ю, радістю, бажанням навчатись, творити». По закінченні інституту Світлана приїздить до районного центру Вільшанка Кіровоградської області, працює викладачем у школі мистецтв. Молода вчителька дуже старанно, з великою любов’ю ставиться до своєї роботи. Вона легко знаходить шлях до маленьких сердець, а діти її обожнюють. Та життя знову покликало в дорогу.
Кроки до «Кроку»
Займатися мистецтвом неможливо без постійних тренувань і розвитку.
Демокрит
У 1981 році Світлана Вікторівна починає працювати викладачем хорового класу в музичній школі №10 міста Кривого Рогу. Закохана у свою справу викладачка завжди мріяла створити автентичний дитячий театр, але театрального відділення в школі не було. Вирішила почати з невеличких постановок дитячих казочок, і в 1985 році було здійснено першу дитячу музичну виставу «Муха Цокотуха», яку представили на обласному огляді театральних колективів музичних шкіл. У складі колективу виступали діти віком від 6 до 17 років. «Та, спочатку, – розповідає Світлана Вікторівна, – ми виступали в дитячих садочках, школах, а вже з 1991 року колектив розпочав свої концертні виступи на міських фестивалях «Україна моя». За цей час було здійснено кілька нових постановок. З 2000 по 2005 роки колектив отримував нагороди за активну участь у міському фестивалі «Різдвяні забави». Саме тоді й було обрано символічну назву для театрального фольклорного колективу – «Крок».
Завдяки активній творчій діяльності Світлани Самойлової з колективом «Крок» у 2001 році в школі було відкрито театральне відділення.
Театр КРОКує!
Світлана Вікторівна вважає, що неталановитих дітей не буває, треба дати дитині можливість розкритись, тому до театрального відділення приймають усіх. Діти охоче беруть участь у заняттях, а в перервах полюбляють за чашкою запашного чаю з цукеркою обмінюватися думками про майбутні постановки, творчість і взагалі про життя.
На заняттях театрального класу молодь вивчає традиції й обряди українського народу, театральну майстерність, гру на музичних інструментах, пізнає мистецтво народного вокалу, історію автентичного костюма. При підготовці театралізованого дійства керівниця велику увагу приділяє костюмам, бо український костюм, як вважає Світлана Вікторівна, це не просто одяг, це – народне надбання, символ нації такий же як і мова, віра, звичаї. Світлана Вікторівна каже: « Це ж наша генетика і від неї нікуди не дітися, у нас це в крові».
Фольклорно-театральний колектив «Крок» брав участь у багатьох фестивалях і конкурсах, проїхавши з концертними програмами різними містами України, отримуючи дипломи та нагороди: 1998 рік – Львівщина («Різдвяні свята»), 2002 рік – Івано-Франківська область («Зелені свята»), 2003 рік – м. Рівне (участь у Міжнародному Слов’янському фестивалі «Коляда» з вертепною містерією), 2004 рік – м. Дніпро (виступ на Міжнародному театральному фестивалі «Рампа», де авторська пісня учнів Світлани Вікторівни «За зіркою» стала неофіційним гімном фестивалю).
Географія концертного, фестивального життя театру «Крок» – це не тільки міста України, це і Європейські країни: участь у фестивалі Слов’янських народів (Франція), фольклорний фестиваль «На Івана на Купала» (Польща), Міжнародний фестиваль «Слов’янський вінець» (Болгарія). В 2017 році колектив запрошено до Різдвяного туру в межах Днів української культури по Німеччині та Чехії. І ще в багатьох містах України та світу побував цей творчий молодіжний колектив, який з великою любов’ю і самовідданістю створила Самойлова Світлана Вікторівна. Молодь театрального колективу «Крок» та його керівниця своїми виступами демонструють світові автентичність і талановитість української нації, привертають увагу до українських традицій, обрядів, мови, пісень.
Досягнення «Кроку»
Мистецтво не підробляє і не замінює реального світу, а пояснює його, розширює і продовжує.
Костянтин Юон
Світлана Вікторівна переконана, що багатющий скарб звичаїв нашого народу, який ми отримали в спадок, мусимо зберегти та передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу. Тому всі виступи колективу базуються на матеріалі кращих національних традицій, розшукуються, вивчаються та включаються в програму виступів маловідомі зразки пісенного фольклору. Неодноразово колектив нагороджували дипломами за збереження, відродження та популяризацію традиційного мистецтва, історично-культурного пласта козацького пісенного мистецтва України (ІІ Всеукраїнський культурно-мистецький фестиваль «Козацький родослав» м. Конотоп; І, ІІ, ІІІ Всеукраїнські фестивалі козацької пісні, м. Кривий Ріг). У вересні 2019 року колектив брав участь у «Першому фестивалі казкарів» (м. Київ, козацьке селище «Мамаєва Слобода»), де отримав Козацьку грамоту за високу акторську професійну майстерність, унікальний талант і патріотизм.
У 2014 році театральному колективу «Крок» було присвоєно почесне звання «Зразковий аматорський колектив». Кроківці продовжують свої переможні виступи під керівництвом улюбленого викладача і щирого друга Світлани Самойлової. Ось кілька найбільш яскравих подій колективу за останні роки:
– V Національний чемпіонат України з фольклору «EUROFOLK-Україна 2020» (м. Київ, 2020) – І місце;
– VII Дистанційний Міжнародний фестиваль-конкурс «Самоцвіти – Країна безмежних можливостей» (м. Львів, 2021) – І місце;
– Міжнародний багатожанровий конкурс «Миколаївські зірки» (м. Прага, Чехія), 2021) – І місце:
– Міжнародний конкурс GOLDEN TALENTS OF MADRID 2021 (м. Мадрид, Іспанія), 2021) – І місце;
– Марафон обрядових пісень 2022 р. (м. Харків, 2022) – І місце;
– Всеукраїнський конкурс мистецтв «Soul» (м. Київ, 2023) – І місце.
Завдяки роботі С.В. Самойлової музична школа №10 стала осередком відродження та збереження національної культури нашої Батьківщини.
Українська пісня підтримує і допомагає
Сьогодні ворог хоче знищити українців, як окремий народ, як окрему націю. Тому вкрай важливо зберігати наші звичаї та традиції і транслювати їх у своєму житті. Адже вони несуть у собі генетичний код української нації.
Патріотичне виховання дітей, молоді – один із головних напрямків у роботі Світлани Вікторівни, що набуває особливого змісту в наш непростий час. Щороку учні театрального класу представляють прем’єри – музичні та драматичні спектаклі, дитячі вистави, інсценізації поетичного матеріалу, національні обряди, постійно оновлюють репертуар українських народних, автентичних пісень. Театральний колектив бере активну участь у міських заходах: Різдвяні свята, свято Покрови, Івана Купала, є учасником благодійних концертів на підтримку ЗСУ «На щедрий вечір, на вдалий рік», концертах для тимчасово переміщених осіб у нашому місті. У лютому 2023 року «Крок» став учасником серії благодійних концертів «Мільйон на дрони Перемоги» мистецького марафону #ЄднаймосяЗарадиПеремогиКР.
За майже 40 років існування «Кроку» в колективі було виховано близько 100 юних талановитих акторів, які систематично вступають до спеціалізованих навчальних закладів мистецького спрямування. Багато випускників Світлани Вікторівни продовжують її справу – працюють та виступають в складі відомих народних, заслужених, академічних творчих колективів України. Учасники театрального колективу неодноразово нагороджувались дипломами «Лауреат відзнаки Криворізького міського голови для обдарованих дітей та молоді» у номінації «За творчі досягнення». Серед них Анастасія Марченко, Вікторія Ірлик, Владислава Пенська та інші. Колишні учні Світлани Вікторівни запевняють, що роки занять у колективі були найщасливішими в їхньому дитинстві. Вони не забувають своєї викладачки та справжнього друга і зараз приходять, телефонують, вітають зі святами, радяться з життєвих і творчих питань.
Багаторічна творча праця Світлани Вікторівни Самойлової була відзначена грамотою Управління культури і туризму міськвиконкому (2007), грамотою виконкому Криворізької міської ради (2012), Почесною грамотою виконкому Криворізької міської ради (2016), Грамотами виконкому Тернівської районної у місті ради (2007, 2012, 2018). В 2019 році Світлана Вікторівна нагороджена нагрудним знаком «За заслуги перед містом» ІІІ ступеню, а в 2022 році – ІІ ступеню.
Щира любов та відданість справі С.В. Самойлової не може не захоплювати та не передаватися всім, хто з нею спілкується. З 2014 року разом зі Світланою Вікторівною з колективом «Крок» почала працювати її донька Марія Миколаївна Самойлова. Навчається у музичній школі та бере участь у виступах «Кроку» й онучка Світлани Вікторівни – Мілена. Музикальні здібності та чудові голоси передались дівчатам не тільки від матері та бабусі, але й від усього їхнього роду. Світлана Вікторівна щедро ділиться своїми знаннями та своїм досвідом із рідними і колегами по роботі.
Сьогодні Зразковий театральний колектив «Крок» під керівництвом Світлани та Марії Самойлових не втрачає творчої енергії, продовжує багато виступати, радувати своєю творчістю прихильників, готує нові програми та нові цікаві проєкти.
Миза О. Пишнобарвні «Театральні обрії» // Червоний гірник.– 2019.– 28 листопада.– С. 10.
Миза О. «Театральні обрії» чарівної криворізької осені // Червоний гірник.– 2016. – 24 листопада.– С. 11.
Панова М. І знову «Театральні обрії» // Червоний гірник.– 2014.– 4 грудня.– С. 13.
Савина Л. Развиваем таланты вместе // Червоний гірник.– 2015.– 24 листопада.– С. 8.
***
Музичні колективи з Кривого Рогу перемогли в німецькому конкурсі [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://litsa.com.ua/muzichni-kolektivi-z-krivogo-rogu-peremogli-v-nimeckomu-konkursi/.– Назва з екрану.
Привітання з Різдвяними святами від зразкового театрального колективу «Крок» [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://trnvk.gov.ua/ua/share-news/pg/100120223737733_n/.– Назва з екрану.
Театральний колектив із Кривого Рогу визнали кращим на національному чемпіонаті України з фольклору [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://one.kr.ua/news/35509.– Назва з екрану.
У Кривому Розі зустріли юних артистів, що представляли наше місто у Фінляндії [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://rudana.com.ua/news/u-kryvomu-rozi-zustrily-yunyh-artystiv-shcho-predstavlyaly-nashe-misto-u-finlyandiyi.– Назва з екрану.
Чудові концерти Зразкового театрального колективу «Крок» Криворізька музична школа #10 відбулися у Фінляндії [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://finland.mfa.gov.ua/news/chudovi-koncerti-zrazkovogo-teatralnogo-kolektivu-krok-krivorizka-muzichna-shkola-10-vidbulisya-u-finlyandiyi.– Назва з екрану.
Редакція від 05.02.2024