Афанасьєва Тетяна Ігорівна
Тетяна Афанасьєва: «Хочу побити всі рекорди Яни Клочкової»
Україна, Дніпропетровська область
- 4 грудня 2008 |
- Місце народження: м. Кам’янське |
- плавчиня, майстер спорту, 13-разова чемпіонка України серед юнаків, юніорів, молоді. Срібна призерка чемпіонату України серед дорослих (березень 2021). Переможниця Всесвітніх ігор школярів (вересень 2021).
Про спортивні досягнення плавчині, наймолодшого майстра спорту з м. Кам’янського Тетяни Афанасьєвої.
Останні два роки ім’я Тані Афанасьєвої на слуху у спортивній родині Кам’янського. Наприкінці 2020 року 12-річна плавчиня стала наймолодшим майстром спорту у нашому місті. Після того, як дівчинка у вересні 2021 року виграла золото та дві срібні медалі на Всесвітніх іграх школярів, а в кінці жовтня стала учасницею відомої телегри «Діти проти зірок», популярність її зросла в рази.
Стрілець за Зодіаком
За Зодіаком Тетяна Афанасьєва – Стрілець – знак, який має яскраво виражену харизму лідера. Стрільці – відмінні спортсмени з чудовою координацією та витривалістю. Вони дуже доброзичливі, відкриті у спілкуванні, люблять допомагати людям та піклуватися про оточуючих. Стрільцям легко дається вивчення іноземних мов, здобуття освіти та будь-яка інша діяльність, пов’язана з відкриттям нових горизонтів. Все це відповідає єдиній дитині в сім’ї Анни та Ігоря Афанасьєвих.
«Мій коник – комплексне плавання»
Із першого класу Таня відвідувала кілька спортивних секцій. «Я тоді навчалася у середньоосвітній школі № 25 і займалася настільним тенісом, акробатикою, шахами та плаванням. Але через рік поступово почала розуміти, що перші три види спорту не так притягують, як регулярні тренування у воді. Дебютні змагання через місяць після того, як мама привела мене до тренера Людмили Анатоліївни Литвиненко, пройшли в басейні академічного ліцею № 15. Я тоді пропливла 25 метрів двома стилями: кролем і на спині, змагалася з дівчатками на рік старшими з інших класів. Наразі плаваю всіма стилями, бо вони є невід’ємними елементами мого коника – комплексного плавання. А взагалі перевагу віддаю батерфляю, найлегше він дається і багато виходить», – розповідає семикласниця Тетяна Афанасьєва.
Через сильну зайнятість на тренуваннях, незважаючи навіть на домашню форму навчання, дівчинці довелося змінити лівобережну школу на правобережну гімназію № 6, яка знаходиться зовсім поруч із басейном «Дніпровець». Неподалік живуть її бабуся та дідусь. «На домашньому навчанні я вже третій рік. Така система здобуття освіти мені подобається. Все-таки мама домогосподарка і постійно контролює процес навчання. Взагалі у всій нашій сім’ї і з боку тата, і з боку мами прийнято добре вчитися. У батьків і майже в усіх родичів, вища освіта. Вчителі теж кажуть, що в мене є здатність до навчання, але, думаю, я вже знайшла свій шлях у житті. На тренування я ходжу вранці і в другій половині дня. Кожне проходить 2–3 години. Спочатку в залі проводиться загальнофізичне тренування, потім йдемо на воду. Між тренуваннями знаходжуся у бабусі з дідусем. А оскільки я дуже люблю поспати, то це мене влаштовує. Крім того, сон – це найкращий спосіб відновити сили для спортсмена. Але ночувати майже завжди їжджу додому на лівий берег. Останнім часом я тренуюсь у басейні «МіКомп» на «довгій воді». Взагалі мені подобаються такі басейни. Поїздивши порівняно багато містами України, я віддала б перевагу за комфортністю ще басейнам Харкова та Дніпра. Не дарма ж у них постійно проводять чемпіонати України. Хороші спогади і про львівський СКА».
Найпершу медаль та грамоту за перше місце на всеукраїнській арені Таня Афанасьєва отримала на турнірі Arena Київ 17 грудня 2016 року за стометрівку батерфляєм. Для подальшого зростання результатів і забезпечення перспективи виходу на всеукраїнський та міжнародний рівень через рік після початку занять плаванням Людмила Литвиненко залучила до навчання спортсменки чемпіона світу, рекордсмена України, МСМК Дмитра Олександровича Краєвського. Перша золота медаль на міжнародних дитячих стартах стала вдалим стартом для тандему. Вдало виступити на перших всеукраїнських дитячих стартах Тані вдалося за підтримки Дмитра Олександровича.
«Зараз вся стіна у вітальні завішана медалями, їх десь півтори сотні. Хоча я, чесно кажучи, рахунок не веду, – розповідає плавчиня. – Найпам’ятнішу медаль (срібну) я отримала на чемпіонаті України з абсолютного віку, коли показала свій найкращий результат на дистанції 400 метрів комплексом – 5 хвилин 02 секунди. До речі, у 2019 році я виконала норматив кандидата у майстри спорту, а наступного року на "Метеорі" стала майстром спорту просто у свій день народження». А у червні нинішнього року Афанасьєва встановила вражаючий рекорд – отримала 25 нагород на відбірковому чемпіонаті Дніпропетровської області. За три дні турніру Тетяна виграла 14 перших, 9 других і 2 третіх місць. На 400 метрах комплексом вона стала абсолютною чемпіонкою Дніпропетровщини.
На запитання, кому важче, тренеру чи спортсмену, Тетяна відповіла так: «Питання риторичне. Тренер продумує роботу, яку має виконати спортсмен, останній втілює її в життя. Хоча й те, й інше не з легких завдань».
Цього року молода спортсменка вперше потрапила за кордон. У складі збірної України у Белграді (Сербія) виступала на Всесвітніх іграх школярів, де виборола «золото» на 200-метрівці батерфляєм. «Крім спортивного інтересу (порівняти свої сили із суперниками з інших країн), хотілося подивитися на природу, архітектуру, пам’ятники незнайомої для мене країни. Вражень після поїздки залишилося дуже багато», – каже Таня Афанасьєва.
«Діти проти зірок»
20 жовтня багато жителів Кам’янського могли побачити на телеекранах виступ Тані Афанасьєвої. Дівчинка взяла участь в азартній грі «Діти проти зірок», в якій діти змагалися з українськими зірками шоу-бізнесу та спорту. Дві команди із трьох учасників визначали, хто талановитий, спритний, розумний та швидкий. «Золоту рибку» Кам`янського, як друзі називають Таню, помітили столичні продюсери та запросили взяти участь у грі. «У Фейсбуці я веду сторінку, щоправда, не без допомоги та контролю батьків. Мені надійшло до месенджера повідомлення із запрошенням на кастинг телегри "Діти проти зірок". Це було в березні місяці. У червні мені повідомили остаточно, що я беру участь у шоу і що плавання точно покажуть. Думаю, у команди проєкту були труднощі з пошуком басейну. Але вони все ж таки, незважаючи на труднощі, в результаті змогли організувати шикарну зйомку у воді. Всю передачу в студії знімали протягом шести годин. Цікаво було познайомитися з напарниками по команді та з зірками, з якими ми змагалися. Особливо здивував дворазовий чемпіон України зі степу Артем Куликовський з Одеси, я була вражена швидкістю руху його ніг під час виконання чечітки. До речі, ми з ним однолітки. До знайомства з проєктом не підозрювала, що у нас в Україні стільки талановитих дітей і які багатогранні їхні здібності».
У плавальному батлі Таня Афанасьєва змагалася з легендою українського плавання, 10-кратним чемпіоном світу, 3-кратним рекордсменом світу, учасником трьох літніх Олімпіад Олегом Лісогором. На водних доріжках зіткнулися спринтер і стаєр, зустрілися досвід і юність, змагався брасист проти комплексистки.
«Мені дуже хотілося скласти гідну конкуренцію такому титулованому супернику, як Олег Лісогор, – каже Тетяна Афанасьєва. – Але ще більше хотілося показати, яким гарним видом спорту я займаюся, що плавання гідне будь-яких шоу та великих екранів. Хотілося мотивувати дітей та їхніх батьків займатися цим видом спорту, приходити в басейн. Було величезне бажання показати, що плавання – це не тільки кроль, а й красивий брас і батерфляй, легке ковзання на спині по поверхні водної гладі, дальні пронири під водою із затримкою дихання та динамічні старти. Участь у шоу ще раз підтвердила, що титул чемпіона світу – це назавжди. Дякую за чудовий урок та незвичайний досвід Олега Володимировича Лісогора. Тепер у мене є ще один гідний приклад для наслідування! До речі, до останнього не говорили, хто із зірок буде проти мене змагатися. Навіть не думала, що колись не те, що зустрінуся з таким титулованим спортсменом, але й пливтиму з ним на блакитних доріжках!»
Мрія стати Олімпійською чемпіонкою
І якщо з Олегом Лісогором Таня вже знайома особисто, то свого кумира, чотириразову олімпійську чемпіонку Яну Клочкову, вона знає лише заочно. Тетяна Афанасьєва поставила собі за мету взяти участь в Олімпійських іграх. І не просто бути присутньою на цьому світовому форумі спорту, а й досягти високих показників. «Найбільша мрія – стати Олімпійською чемпіонкою і перевищити показники Яни Клочкової, які досі є рекордами України, – міркує майстер спорту Тетяна Афанасьєва. – Після цього можна плавати на втіху. Взагалі-то я поки не знаю, де і ким працюватиму після закінчення гімназії. Просто не замислювалася. Але те, що не кину плавання, це точно!»
Мотиватори
Окрім плавання, Таня Афанасьєва, як і більшість дітей нинішнього покоління, любить «посидіти» у соцмережах. А якщо конкретніше, то у Фейсбуці дівчинка веде свій блог, присвячений водним видам спорту. «За ті роки, що я займаюся плаванням, на моєму шляху зустрічалося багато хороших людей, з’явилося чимало друзів. Хотіла б висловити особливу подяку тим, хто залишає на моїй сторінці у Фейсбуці свої коментарі. Мені дуже приємно читати, коли люди пишуть, що беруть з мене приклад. Тим самим вони мотивують далі займатися улюбленою справою», – каже Тетяна Афанасьєва.
Досьє
Афанасьєва Тетяна Ігорівна, плавчиня.
Народилася – 4 грудня 2008 року.
Учениця гімназії № 6.
Майстер спорту (04.12.2020).
13-разова чемпіонка України серед юнаків, юніорів, молоді.
Срібна призерка чемпіонату України серед дорослих (березень 2021 року).
Переможниця Всесвітніх ігор школярів (вересень 2021 року).
Стипендіатка премії міського голови м. Кам’янське.
Зріст – 174 см
Вага – 56 кг
Хобі – малювання, плетіння бісером.
*Фото надані автором
Редакція від 17.11.2021