Війні немає забуття: Монумент Вічної Слави

Війні немає забуття: Монумент Вічної Слави

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 1

Монумент Вічної Слави – найбільш знаковий пам’ятник міста на Дніпрі, присвячений темі війни та Перемоги.

Монумент Вічної Слави – став символом колективної пам’яті мешканців про трагічний період нашої історії. Урочисте відкриття Монументу Вічної Слави воїнам, що загинули в роки Другої світової війни, відбулося 31 жовтня 1967 р. Автори пам’ятника – скульптори В.І. Агібалов і М.Ф. Овсянкін, архітектори – А.О. Максименко і Е.Ю. Черкасов за участі інженерів інституту «Укрміськбудпроект».

Алея Слави та пам’ятник розташовані на пагорбі, який є початком центральної вулиці міста – проспекту Дмитра Яворницького. Місце розташування було грамотно ув’язане з ландшафтом та існуючим середовищем і зорієнтоване, передусім, на панорамне сприйняття. Тераса навколо Монументу стала одним із найкращих оглядових майданчиків у місті: тут видно акваторію Дніпра та лівий берег на добрий десяток кілометрів.

Монумент являє собою високий чотиригранний пілон, встановлений на широкій основі та облицьований плитами рожевого граніту. На вершині пілону височить виконана з титанового сплаву фігура Батьківщини-Матері – жінка з вінком на голові, яка тримає в правій руці факел як символ свободи, в лівій – пальмову гілку як символ пам’яті. У нижній частині пілону – горельєфна група з трьох гранітних скульптур воїна, партизана і підпільника. Перед постаментом запалений Вічний вогонь. Загальна висота монументу – 29,5 метрів. 

На пам’ятнику пронизливий напис з вірша Роберта Рождественського: «Люди! Покуда сердца стучатся, – помните! Какою ценой завоёвано счастье, – …помните!»

Одразу після зведення Монументу в місті сформувалася традиція урочистої ходи тисяч мешканців і покладання квітів. Слід також відзначити, що після відкриття пам’ятник одразу стали часто зображувати на гравюрах, у путівниках, на листівках. Його зображення вміщували на поштових конвертах, значках, сувенірній продукції. Були навіть виготовлені сувенірні шахи, на кришці яких зображений цей пам’ятник. Існують декілька пам’ятних медалей до річниць визволення міста, де центральним елементом зображено силует обеліска.
 
Зведений над Дніпром півстоліття тому, Монумент Вічної Слави, сьогодні є найбільш шанованим військовим пам’ятником серед жителів міста. Незважаючи на весь колишній ідеологічний пафос, Монумент Слави дійсно став для городян одним із видатних символів другої половини XX століття й сьогодні продовжує зберігати своє значення в сакральному просторі міста на Дніпрі.

Зараз – це улюблене місце міських молодят. Пари влаштовують фотосесії поруч із монументом Слави на знак поваги до тих, хто свого часу подарував нам мирне небо над головою.

Віра Піскун
Створено: 02.01.2018
Редакція від 08.09.2020