Казкова країна Мультляндія
Україна, Дніпропетровська область
- Роки життя |
- Місце народження: |
- Естетичне виховання, візуальне мистецтво, мультиплікація, анімація.
1973 року в Дніпрі створена перша в Україні мультстудія «Веснянка. Нині це – дитячо-юнацький кіноцентр, де створено близько 500 мультфільмів.
Де діти – там нема пітьми, Микола Шерник |
Мультфільми – часом, єдине, що пов’язує нас із безповоротно минулим дитинством. Мальовані та лялькові, веселі й сумні, мультиплікаційні фільми дарують нам радість і дитячий сміх.
Історія
Обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» Дніпропетровської обласної ради» – це сьогодні єдиний в Україні позашкільний навчальний заклад обласного рівня, головним завданням якого є комплексний художньо-естетичний розвиток дітей засобами мистецтв, літератури та аудіовізуальної культури. Навчити дітей розуміти прекрасне, допомогти відшукати джерело натхнення, щоб стали вони творцями доброго у житті та мистецтві – ось те, що завжди було і є головним гаслом «Веснянки». У 1973 році на обласній станції юних техніків м. Дніпропетровська на базі фото-кіностудії її керівник Марлен Якович Матус створив першу в Україні мультстудію «Веснянка».
Це стало головною справою його життя. Директоркою кіноцентру стала Валентина Володимирівна Слобода, першим педагогом – Кіра Георгіївна Емеретлі. Програма навчання була розрахована на три роки: спочатку діти малювали, ліпили, клеїли, вчились придивлятися до навколишнього світу, багато читали, складали казки, слухали музику, були присутні на зйомках. На другий рік вивчали основи фототехніки, знайомилися з кіно-режисурою, самостійно працювали над етюдами. На третій рік працювали над створенням мультфільмів. Перші мультфільми «Сурмач» і «Під сонцем» здобули Гран-прі на фестивалі в Парижі в 1976 році. У 1979 році мультстудії «Веснянка» присвоєно звання народної.
У 1980 році відкрито друге творче об’єднання, до якого прийшли працювати такі ентузіасти як Л.І. Курдюкова, Ю.Є. Красний, О.О. Ямпольська, С. В. Деркач та інші. Саме у цей час колектив «Веснянки» створив власну експериментальну методику, яка зацікавила багатьох фахівців із різних країн світу. Як підсумок роботи колективу – більше ста високих міжнародних і вітчизняних нагород, включаючи дванадцять Гран-прі – у Франції, Швейцарії та інших країнах. І ніколи «Веснянка» не зраджувала своєму кредо: кіно – це засіб, а головна мета, все ж таки, – виховання дітей.
Скільки дітей – стільки і талантів, тому в 1990 році на базі мультстудії створено обласний дитячо-юнацький кіноцентр, який зараз має звання «Зразковий колектив». 300 фільмів найрізноманітніших жанрів, кожен шостий із яких відзначений міжнародною нагородою, – хіба це не скарбниця! Педагогічний колектив кіноцентру «Веснянка» прагне долучити дітей до світу прекрасного, допомогти їм відшукати джерело творчого натхнення, навчити фантазувати та образно мислити, дарувати любов і дружбу, співпереживати і співрадіти, мріяти та творити Добро і Красу
Там, де завжди весна
Дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» – планета, де у наймолодших мрії стають реальністю та реалізуються важливі завдання. Шукаєте місце, де бавляться та творять чарівне? У «Веснянці» з легкістю навчать спілкуватися, дружити, а також розвинути потенціал дитини.
Сьогодні кіноцентр має таку структуру: аудіовізуальна культура, декоративно-вжиткове мистецтво, театральне мистецтво, фольклор та етнографія, відділ роботи з творчо обдарованими дітьми у галузях літератури, мистецтв та журналістики.
За ініціативи кіноцентру «Веснянка» з метою гуманітаризації освіти у відповідності до «Конвенції про права дитини», сприяння розвитку художньої обдарованості, формування духовної культури підростаючого покоління у 1998 році була створена обласна Спілка творчо обдарованих дітей, яка сьогодні налічує 347 членів із 32 міст і районів області. Структурними складовими кіноцентру є два творчих об’єднання, до яких входять: Мультстудія «Веснянка» (з 1983 р. зразковий художній колектив) і гуртки: Ігрового та документального кіно, Основи акторскої майстерності, Петриківський розпис, Телебачення і журналістика, Літературна студія, Ляльковий театр і Обласна школа юного журналіста. Понад 700 гуртківців віком від 6 до 18 років щорічно навчаються у кіноцентрі очно і заочно.
Кіноцентр «Веснянка» багато років співпрацював із Академією педагогічних наук України, студією «Укранімафільм». Наразі педагогічний колектив мультстудії активно співпрацює з Асоціацією діячів кіноосвіти України та Національною Спілкою кінематографістів України, Дніпропетровським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти,
Дніпропетровським національним університетом ім. Олеся Гончара, Криворізьким державним педагогічним університетом, Київським державним університетом театру, кіно та телебачення ім. І. Карпенка-Карого та Дніпропетровською академією музики ім. М. Глінки, Дніпропетровськими регіональними осередками Національних спілок України: письменників, композиторів, художників, журналістів, фотохудожників.
Обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» як структурний підрозділ Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації координує діяльність і надає методичну допомогу 60 міським і районним позашкільним навчальним закладам із питань національного та художньо-естетичного виховання учнів і роботи з художньо обдарованими дітьми.
З метою популяризації дитячої творчості та розповсюдження передового досвіду педагогів області педагогічний колектив кіноцентру традиційно видає: Збірник творів юних обдарувань «Собори наших душ» (за підсумками щорічного обласного конкурсу юних літераторів, художників та композиторів); Збірник творів членів обласної Спілки творчо обдарованих дітей та кращого досвіду літературних студій «На крилах»; Збірник методичних матеріалів для керівників гуртків багатопрофільних позашкільних навчальних закладів «Суцвіття талантів Дніпропетровщини»; Збірник методичних матеріалів для керівників кіногуртків «Кіно і діти», а також альбоми, буклети, комплекти листівок (за підсумками обласних виставок, фестивалів, конкурсів).
У 2018 році кіноцентр «Веснянка» святкував своє 45-ти річчя. За цей час діти створили більше 400 різноманітних фільмів, педагоги напрацювали оригінальну методику розвитку дитини. Напрямки роботи: традиційна анімація, ігрове і документальне кіно, фотостудія, Спілка творчо обдарованих дітей, Мала академія народних мистецтв, театральні групи, школа юного журналіста, пошуково-дослідницька робота. Численні виставки малюнків, випущені художні альбоми, збірники дитячої прози, віршів і пісень. Та більше сорока найвищих нагород. Десять «Гран-прі» міжнародних фестивалів, три з яких взяті на дорослих фестивалях у Парижі та Москві; перемоги в Тбілісі, Києві, а також в Австрії, Англії… З творчістю дітей встигли познайомитись і в Америці.
Створено гурток відеофільму для використання відео при зйомці анімаційних стрічок. Робота гуртка анімації полягає у використанні нових технологій у роботі над фільмом, у більш розширеному знайомстві з кіномистецтвом.
У кіноцентрі «Веснянка» діти самі придумують фільми. Причому їх іноді відвідують зовсім дорослі ідеї. Викладачі згадують Сашка Ямпольського, який у 6 років зняв кіноетюд (а саме так можна назвати мультфільми в кіноцентрі) під назвою «Муха. Один день». Ідея сценарію прийшла йому в голову, коли він дізнався, що мушка дрозофіла живе всього одну добу. Таке коротке життя вразило хлопчика настільки, що не зняти аніме на цю тему він просто не міг.
Останнім часом з’явився новий вид творчості – комп’ютерне мистецтво. Поряд із дорослими його одразу ж опанували діти. Пріоритет належить гуртківцям кіноцентру «Веснянка». Доробок став у нагоді навчальним закладам області, що брали участь у педагогічному експерименті з освоєння школярами системи комп’ютерної анімації у 1994–1997 рр. Статичні малюнки, створені за допомогою комп’ютера та анімаційні стрічки неодноразово демонструвало телебачення, вони представляли нашу область і Україну на міжнародних фестивалях комп’ютерної графіки та анімації «Аніграф», «Фантазія». Ці роботи приємно подивували дорослих і педагогів, фахівців і членів журі. Про це свідчать численні нагороди «Веснянки», серед яких Гран-прі фестивалю «Аніграф» і фестивалю «Фантазія» за анімаційний фільм «Ніс», поставлений за повістю Миколи Гоголя.
Для творчо обдарованих дітей організовані гуртки: акторської майстерності, петриківського розпису, ляльковий театр, є також літературні студії «Євшан» та «Літературно-мистецьке Придніпров’я». На форумі юних майстрів народних промислів підводилися підсумки великої обласної виставки «З Україною в серці». Мистецтвознавці та художники відзначили, що ті, чиї руки сьогодні зберігають народні традиції, вміють створювати цікаві композиції. Виявилось, що краща витинанка і декоративний розпис – у Петриківському районі, вишивка – в Павлограді, глиняна іграшка – у Вільногірську, писанка – у Марганці, різьба по дереву – в Жовтих Водах.
Проводяться різноманітні семінари та навчання. Переконати кожну дитину в тому, що вона талановита, – чи це не чудо педагогіки, помножене на добро і терпіння!
Кіноцентр є організатором обласних етапів Всеукраїнських конкурсів художньо-естетичного напрямку, що входять до переліку заходів Міністерства освіти і науки України та Українського державного центру позашкільної освіт, ініціатором і організатором низки обласних фестивалів, конкурсів, виставок, масових заходів. Вихованці кіноцентру є учасниками і переможцями Всеукраїнських конкурсів учнівської творчості, писанкарства «Воскресни, писанко!», дитячої творчості «Знай і люби свій край!», юних гумористів «Посміхнемось щиро Вишні!» та інших.
Традиційними стали в області фестивалі екранних мистецтв «Дніпровські погостини», дитячих театрів закладів освіти «Театральна мозаїка» та дитячих фольклорних колективів «Дніпровий зорепад», обласні творчі конкурси юних літераторів, художників, композиторів «Собори наших душ» та «Обдаровані діти – надія України», дитячі виставки образотворчих робіт, в яких беруть участь понад 10 000 дітей. У 1998 році відбувся міжнародний дитячо-юнацький фестиваль комп’ютерної графіки та анімації «Аніграфьонок-98». Його завдання: привернути увагу до розвитку екранної дитячої творчості, долі обдарованих дітей.
Щорічно кіноцентр проводить обласні фольклорно-етнографічні експедиції: «До народних джерел», «Звичаї, обряди та традиції мого краю» разом із науковцями науково-дослідної лабораторії українського фольклору, народного говору і літератури Нижньої Наддніпрянщини ДНУ ім. Олеся Гончара. За результатами експедицій щорічно видається і презентується альманах «Калитá».
За ініціативи Дніпропетровського обласного дитячо-юнацького кіноцентру «Веснянка» на базі області проведено низку Міжнародних і Всеукраїнських масових заходів, серед яких: ІІІ Всесоюзний фестиваль дитячої екранної творчості (1991 р.), Міжнародний фестиваль комп’ютерної графіки та анімації, перший в Європі (1996, 1997 рр.), Всеукраїнське літературно-мистецьке свято «Не у минуле, а в майбутнє до тебе я, Тарасе, йду» (2001 р.).
Під патронатом голови обласної державної адміністрації з 2009 року щорічно проводиться відкритий Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль екранних мистецтв «Молоде кіно України», в якому беруть участь близько 40 творчих колективів дальнього та ближнього зарубіжжя (Білорусь, Литва, Німеччина, Росія).
Одним із головних завдань, яке вирішує «Веснянка», є популяризація та підтримка аматорської кінотворчості, тому у більшості гуртків закладу діти вчаться знімати фільми. Серцем кіноцентру є мультстудія «Веснянка», педагоги якої більше 40 років працюють за власною методикою художньо-естетичного виховання дітей засобами кіно. Сьогодні у 25 гуртках мультстудії навчається понад 300 дітей. Кіноаматори «Веснянки» – переможці кінофестивалів і конкурсів в Україні, Астрії, Бельгії, Білорусі, Грузії, Естонії, Литві, Німеччині, Польщі, Франції, Чехії, Швейцарії. Щорічно фільми вихованців кіноцентру беруть участь у 18–20 дитячо-юнацьких кінофестивалях різного рівня, від регіональних до міжнародних, і завжди повертаються з престижними винагородами, вже декілька разів поспіль представляють Україну на Міжнародному фестивалі непрофесійного кіно «UNICA». Всього на рахунку у «Веснянки» 15 Дипломів Гран-Прі, два з яких із фестивалю «Х Муза» в Парижі, призи Уолта Діснея, Дінари Асанової та більше 100 нагород Міжнародних і Всеукраїнських фестивалів і конкурсів. Щорічно кіноаматори «Веснянки» створюють понад 20 анімаційних, ігрових і документальних фільмів. Наразі фільмотека кіноцентру складає близько 500 кінострічок.
Створювати ці маленькі «перлини» допомагають дітям талановиті віддані своїй справі педагоги. У кіноцентрі працюють 24 основних педагогічних працівники та 5 сумісників.
Майже всі з них мають вищу освіту, серед них – кандидати наук, члени Національних спілок: кінематографістів, фотохудожників, журналістів, письменників, композиторів України; серед них багато осіб, нагороджених знаками «Відмінник освіти України», Софії Русової, Василя Сухомлинського; грамотами Міністерства освіти і науки України, відзнакою губернатора «За внесок у розвиток регіону». Творчими вітрилами кіноцентру «Веснянка» керує ініціативний, відданий дітям директор Олександр Іванович Кучма.
Як сказав засновник «Веснянки» Марлен Матус: «Улюблений колір в палітрі «Веснянки» – райдуга. Чорний колір дітям не можна давати, щоб не загубити радість».
У 2019 році вперше відбувся обласний дитячий фестиваль мультфільмів «Цікава Ляля», який організували Дніпропетровська облдержадміністрація та кіноцентр «Веснянка». У фестивалі взяли участь вихованці 24 студій Дніпра, Кам’янського, Тернівки, Кривого Рога, Нікополя і Новомосковського району. Були представлені 62 роботи, з яких до конкурсного перегляду відібрали 54. Складно було визначити переможців, адже всі учасники дуже талановиті та креативні. Переможці одержали дипломи та пам’ятні подарунки.
Вперше провели в області фестиваль анімаційних фільмів. Мультфільми діти створювали самі – придумували сюжети, писали сценарії, монтували і озвучували. У фіналі журі відібрало 17 переможців у 9 номінаціях: комп’ютерна, предметна, переводна і мальована анімація, кращий сценарій анімаційного фільму та краща режисерська робота, кращий анімаційний фільм національно-патріотичної тематики, кращий персонаж, краще художньо-естетичне рішення. У 2020 році цей фестиваль у зв’язку з карантином проведено онлайн.
З радістю спостерігають педагоги «Веснянки» за творчими шляхами та успіхами своїх вихованців-випускників, серед яких члени Національної спілки письменників України, Національної спілки композиторів України, Національної спілки журналістів України; режисери-мультиплікатори, кінооператори, педагоги «Веснянки»; шестеро вихованців навчаються в Київському державному університеті театру, кіно та телебачення ім. І. Карпенка-Карого та Харківському університеті мистецтв.
Подальша доля випускників «Веснянки» складається по-різному. Тут не готують професіоналів, лише пробуджують творчі сили. Та деякі з учасників все ж ідуть у кіно. Наприклад, Олександр і Євген Ільменські стали відомими режисерами-мультиплікаторами. Їхні роботи відзначені призами на другому міжнародному фестивалі «Молодість», на мультфестивалі в Бразилії. Марія Ткаченко стала чудовим театральним художником у нашому місті.
Світлої райдуги тобі, «Веснянко» !
Редакція від 06.10.2020
Гран-прі у веснянківців // Зоря.– 1998.– 20 січ.
Дяков Д. Соло на комп’ютері.– Зоря.– 1998.– 19 трав.
Кокошко Ю. Страна, в которой всегда весна.– Днепр вечерний.– 1998.– 23 дек.
Кокошко Ю. Это было кино! // Днепр вечерний.– 2017.– № 68 (26.09) – С. 12.
Матус М. Я – часть города, город – часть меня!: [Беседа с худож. руководителем киноцентра
«Веснянка»] // Наше місто.– 2001.– 6 берез.
Новини від «Веснянки» // Джерело.– 1998.– 19 січ.
Оникієнко І. Коли душа співає… // Позиция.– 2007.– 23 берез.– С. 7.
Слобода В. Літо «Веснянки» // Джерело.– 2000.– 14 серп.– С. 16.
Танич А. Призы только первые // Наше місто.– 1995.– 7 лип.
Шинкаренко Л. І в Якутії знають «Веснянку» // Зоря.– 1995.– 28 листоп.