Антоніна Підмогильна – часта гостя в школах і бібліотеках Новомосковського району, член літературного об’єднання «Вільна ліра», авторка дитячих і ліричних вірші
Олександр Макаров, інженер-ракетобудівник, директор «Південмашу», почесний громадянин Дніпра належить до найбільш знакових особистостей Дніпропетровщини.
Колектив Новомосковської центральної районної бібліотеки підготував до друку збірку поета-аматора, вчителя Василя Бабаря, діяльність якого активно популяризує.
Актор підкреслено емоційний, виразно експресивний, безмежно зрозумілий і чесний, завжди тонко визначав царину, де перетинаються інтереси драматурга й актора.
Життєвий шлях Андрія Виноградова – спеціаліста у галузі прокатного виробництва, зачинателя наукових шкіл прокатників і термістів у металургійній науці.
Андрій Лобода – відомий вчений, який зробив вагомий внесок до низки галузей суспільних наук – фольклористики, етнографії, літературознавства, історії театру.
Історія розпорядилася так, що А. Синявський не увійшов до числа корифеїв української науки. Хоча саме він зробив величезний внесок у розвиток її різних галузей.
Видатний учений-селекціонер Антон Задонцев багато років очолював Український інститут зернових культур і зробив значний внесок у розвиток рослинництва.
Він мав сміливість вдатися до жанру історичного епосу в поезії, для душі малював, впроваджував найсучасніші методи лікування у стоматології, був меценатом.
Легкий та зухвалий талант робить цього режисера улюбленцем публіки. А вимогливість до себе та постійний творчий пошук, допомагають цьому таланту не зрадити.
Його роботи знайшли своє місце в багатьох містах Європи. Пориньте у подорож, наповнену естетичною красою і цікавою історією життя визначного скульптора.
У його письменницькій мозаїці спостережливе журналістське слово, часом гостре, часом дотепне, але правдиве, здатне достукатися навіть до байдужого читача.
Багато років на філологічному факультеті ДНУ викладає Валентина Галацька. Вона ніби уособлення нашої культури: завжди привітна, усміхнена та енергійна.
Творчий та життєвий шлях Валентини Олександрівни Орлової: журналіста, режисера, ведучої обласного радіо філії НСТКУ «Дніпропетровська регіональна дирекція».
Леон Ротенберґ – засновник катеринославського видавництва, видавець Повного збірника творів Тараса Шевченка, який побачив світ до 100-річного ювілею поета.
За фотографіями і документами особистого архіву полковника військ зв’язку Леоніда Небитова спробуємо відновити невідомі факти біографії нашого земляка.
Почесний громадянин міста Дніпра, людина багатогранного таланту, автор цікавих і глибоких за змістом романів і повістей, телевізійних та художніх фільмів.
Вісь, навколо якої обертається планета творчості Віктора Коржа, проходить через українські степи, де він народився, виріс, де сформувалася його духовна снага.
Через всю його творчість проходить незмінна любов до української землі. Його пейзажі як дорогоцінний живописний злиток, зітканий воєдино вправною рукою майстра.
Митець – новатор жанрів, написав перші в Україні Подвійний концерт для скрипки й віолончелі з оркестром, сатиричну оперу-феєрію та камерно-комічну оперу.
Владилена Кокіна – легенда фізкультурного руху Жовтих Вод, багаторазова чемпіонка та рекордсменка України, Європи та світу з легкої атлетики серед ветеранів.
За постаттю «залізного Фелікса» якось сховалися інші представники цієї родини. Особливо цікавою є постать Владислава Дзержинського, катеринославського лікаря.
Володимир Луценко – представник цілої епохи в літературі, з правдивим безстрашним сатирично-драматичним, по-філософськи глибоким письменницьким словом.
Володимир Макаренко — масштабна постать українського мистецтва, творчість якого стала відправним пунктом та орієнтиром для багатьох сучасних художників.
Володимир Маковський, визначний вчений у галузі турбінобудування, ім’я якого можна знайти в енциклопедіях, кілька десятків років жив і працював у нашому краї.
Володимир Падун – відомий український художник, майстер живопису та декоративного розпису, багато років викладав у Дніпровському театрально-художньому коледжі.
Всеволод Шпиганович – видатний художник, майстер у жанрі декоративно-ужиткового мистецтва, багато років був педагогом у Дніпропетровському художньому училищі.
Непересічними були життя та творчість поета-шістдесятника, щирого патріота України, справжнього захисника Вітчизни, фронтовика-орденоносця Гаврила Прокопенка.
Для кожного з нас певне місце на землі асоціюється з людиною. У бібліотек Дніпровського району це Галина Гаврилова – професіонал, подвижник бібліотечної справи.
Галина Миколаївна Хмель-Дунай – кандидат біологічних наук, доцент, викладач біохімії спорту Дніпровського інституту фізкультури, мовознавець, вишивальниця.
Микола Капустянський, видатний український військовий і політичний діяч, один із засновників і керівників ОУН, відомий у світі та невідомий серед земляків.
Лінія життя Геннадія Маркова схожа на пригодницький фільм. Але саме завдяки цьому всі роки доля вела його до єдино вірного і тільки йому призначеного вибору.
Дарувати людям радість, пробуджувати в них уміння насолоджуватися прекрасним найголовніша риса народного майстра України, різьбяра по дереву Геннадія Останіна.
Одним із найуспішніших представників менонітської спільноти Катеринослава був великий землевласник Г.А. Бергман, відомий меценат, філантроп і громадський діяч.
Григорій Бораковський зробив вагомий внесок не лише у розвиток земської медицини на Катеринославщині, а й мав значний вплив на українську драматургію XIX–XX.
Його багатогранна діяльність – юриста, земця, освітянина, літератора, етнографа та фольклориста – завжди викликала захоплення сучасників і нинішніх дослідників.
Про нього окремо можна писати як про викладача, військового, еколога, громадського діяча. Щодо справжнього статусу, він вважає, що головне – бути людиною.
Життя та діяльність видатного вченого, популяризатора запорозького козацтва, громадського діяча Дмитра Яворницького – гідний приклад для наслідування, м. Катери
Видатний вчений, доцент Дніпропетровського національного університету, краєзнавець разом із братом Володимиром Бінкевичем досліджував історію рідного краю.
У Євгенії Рудої дуже органічно, невіддільно поєднуються художнє мистецтво з приватним життям – в обох вона є щирою людиною і талановитою самобутньою мисткинею.
Яна Ловчинська – молода письменниця з м. Кам’янське, учасниця мистецького проєкту «VivArt», переможниця літературних обласних і всеукраїнських конкурсів.
Антін Синявський, маючи статус «не благонадійного», все ж завдяки знанням і професійним якостям зміг посісти доволі високі посади в системі середньої освіти.
На початку ХХ ст. у маєтку землевласників Макаренків заснована практична школа садових робітників, яка готувала кадри для садівничих і городницьких господарств.
Дитяча письменниця Зінаїда Грієва – веселий і добрий друг дитинства, її іронічні та жартівливі, завзяті й сумні твори подобаються різним поколінням дітей.
Найкращими учнями забутої нині талановитої співачки Зінаїди Малютіної були всесвітньо відомі оперні виконавці Іван Паторжинський і Марія Сокіл-Рудницька.
Зоя Іванівна Сербул – одна з найдосвідченіших і найкращих працівників бібліотечної галузі Дніпропетровщини. Її життєве кредо – «Горіти і запалювати інших».
Іван Данилюк – член Національних Спілки письменників і Спілки журналістів України, лауреат І ступеня у номінації «Авторська поезія. Громадянська лірика».
Літературний портрет Катеринослава другої половини ХІХ ст. був би неповним без постаті Івана Манжури, який понад двадцять років прожив на Катеринославщині.
Діяльність краєзнавця, винахідника, постійного автора «Екатеринославских губернских ведомостей» і багатьох періодичних видань Івана Шмакова на Катеринославщині.
Чому віддати перевагу – історії чи літературі? Нелегке питання вибору професії вирішили бібліотечна справа і краєзнавство, захопивши і заполонивши на все життя.
Вона бачила легендарного Д. Яворницького, спілкувалась із загадковим вченим, письменником і розвідником В. Петровим, відкрила таємничі сторінки історії…
Ірина Кохан – засновниця й ідейна натхненниця краєзнавчого клубу «За покликом душі» при Широківській публічній бібліотеці, авторка любовної та пейзажної лірики.
Йосип Танатар входить до когорти вчених і педагогів, що складають славу і гордість історії НТУ «Дніпровська політехніка» і всієї вітчизняної гірничої науки.
Спортивні досягнення тренера боксерів Івана Карпόвича та його брата, чемпіона серед марафонців-ветеранів Василя Карпόвича широко відомі за межами України.
Він втілив у життя чимало різноманітних проєктів, які й досі визначають архітектурний колорит Дніпра, посідаючи вагоме місце в культурницькому просторі міста.
Знакова постать для української школи співу. Його душевний, благородний, чистий голос звучав дзвінко, ревно, як безсмертна молитва на славу життя й любові.
Мало хто знає ім’я автора Статуту ООН. Між тим, Лео Пасвольський – наш земляк, уродженець Павлограду, де 2016 року одну з вулиць перейменовано на його честь.
Л. Залата: «У людини повинно бути мудре серце і добрий розум» говорить східна мудрість, цей прозаїк і поет мав і те і друге, а ще володів мистецтвом любомудрія
Він пише вірші, мріяв бути льотчиком, долі літературних героїв сприймав як особисті драми. Найбільш проникливі сторінки його життя пов`язані з театром.
Це була зустріч на все життя. Двох неймовірно талановитих людей об'єднали не тільки палкі почуття, а й загальні життєві захоплення, близькі погляди на Театр.
Директор Павлоградської міської ЦБС уміло поєднує виробничо-господарську діяльність, керівництво кадрами та впровадження сучасних послуг в бібліотечній справі.
Цей театр, повертає нас у дитинство та до нас справжніх. Він створений у 2015 році трьома сестрами - Лілією Шепель, Ольгою Ткаченко та Олександрою Шепель.
Директорка Томаківської ЦБС – гарна фахівчиня, справжня керівниця з великим творчим потенціалом, яка присвятила своє життя служінню її Величності Культурі.
Актриса і директорка Академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки м. Кам'янське Маргарита Кудіна відзначила в березні цього року свій ювілей.
Витончена фотохудожниця, майстриня художнього читання українського поетичного слова, блогерка, лауреатка численних конкурсів, фестивалів, творчих акцій.
У Кам'янському живе талановита письменниця Марія Дружко. Вона присвячує своє життя літературі та розвитку мистецтва, будучи музою творчого проекту «VivArt».
Художниця присвятила творче життя народній станковій графіці, декоративному та монументальному живопису, розписам на порцелянових і дерев’яних виробах, текстилю
Микола Ісаєнко – легендарний директор, а згодом ректор Дніпропетровського металургійного інституту, який понад 30 років очолював цей вищий навчальний заклад.
Футболіст Микола Кудрицький запам’ятався вболівальникам як справжній спортивний боєць, із невгамовною жагою до боротьби та «гарматними» ударами по воротах.
Літературна творчість поета Миколи Мілаша як тонкого камертона вібрацій ХХ століття, з його злетами та падіннями, осягненнями й оманами, драмами і трагедіями.
Останній Герой Радянського Союзу, що проживав у місті Новомосковську. Він часто жартував, казав «Очень не просто дожить до девяноста» і прожив 92 роки.
Сімдесят п’ять років минуло, як обірвалося життя М. Шутя, але його поезії і нині свіжі й неповторні. Вони, як і сам поет, назавжди залишаться в наших серцях.
Юрій Пархоменко – ліквідатор аварії на ЧАЕС, організатор Криничанської районної організації «Союз Чорнобиль України», автор художньо-документальних книг.
Серед тих, хто сприяв економічному та соціокультурному розвитку Катеринослава, був також видатний фінансист і громадський діяч Михайло Мартинович Алексеєнко.
Михайло Нездійминога – відомий на Приоріллі краєзнавець із Бабайківки, автор багатьох статей і трьох книг, присвячених історії рідного села та його жителям.
Прозаїк, публіцист, громадський діяч. У 1960–1966 рр. очолював Дніпропетровську обласну письменницьку організацію. Лауреат обласної премії ім. В. Булаєнка.
Батько і син Кривинюки були не лише родичами Лесі Українки, але й відомими свого часу культурними та громадськими діячами, членами катеринославської «Просвіти».
110 років тому народився видатний радянський вчений українського походження, конструктор ракетно-космічної техніки і засновник дніпровського КБ «Південне».
Майстриня сформувала власний стиль петриківського розпису – самобутній, імпровізаційний у трактуванні природних реалій і орієнтований на традиції стінопису.
40 років її доля була пов’язана зі всесвітньо відомим музеєм. Шлях від екскурсовода — до директора. Уособлення професійного натхнення та творчої майстерності.
Вона відчула своє покликання в сім років. Незважаючи на те, що талантів має багато, в одному поєднала всі свої музи. Накресливши стежинки до кожного серця.
Професіонал, подвижниця бібліотечної справи, мудра наставниця і просто хороша людина – директор Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки.
Вперше заслужена артистка України Надія Юрійчук почула орган у п’ять років, а зараз вона солістка тієї сцени, з якої починалися її найсильніші музичні враження.
Наталія Василенко – дослідниця історії літератури Придніпров’я другої пол. ХІХ – поч. ХХ ст., одна з тих, хто стояв біля витоків музею «Літературне Придніпров’я
Наполегливо і невтомно Володимир Дубовик досліджував історію підпільної антифашистської організації Амур-Нижньодніпровського району в окупованому Дніпропетровсь
Діяч громадянської війни, видатний полководець, анархіст Нестор Махно, безперечно, був непересічною особистістю і залишив глибокий слід в історії нашого краю.
Її ім’я прославило місто. Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики, за 25 років її керівництва, увійшов до десятка кращих органних залів світу.
Художниця пише чудові пейзажі, натюрморти, портрети, в яких зуміла поєднати суб’єктивну загостреність переживань із пильною увагою до навколишньої дійсності.
Чим цікаві письменники читачам? Вочевидь, тим, що їм у певній мірі вдається створити світ, схожий і несхожий на той, у якому вони та їхні сучасники живуть.
Понад 30 років талановита співачка з неповторним голосом і проникливим артистизмом була провідною солісткою в Дніпропетровському театрі опери і балету.
Вона завжди поспішає до дітей, радіє кожній зустрічі з ними, вміє розкрити творчі можливості учнів і пробудити жадобу знань. А головне – навчає дітей мислити.
Біографія таємничого губернатора багата на захопливі мандри країнами Центральної та Східної Азії, які супроводжувались ризикованими авантюристичними пригодами.
Уродженець Катеринослава, поет, драматург, бард Олександр Галич був Людиною і мав великий вплив на естетичні, літературні, політичні погляди сучасників.
Напевне, не всі мешканці мікрорайону Інгулець, знають, що поруч з ними живе чарівник, здатний зі звичайного грушевого дерева та каменю творити шедеври.
Олександр Красносельський, архітектор, поет, музикант, колекціонер, понад тридцять років життя віддав Дніпропетровську і змінив його архітектурне обличчя.
Фах хірурга покликаний рятувати життя людей – це неймовірна відповідальність, але і величезна радість! Олександр Кублицький все життя присвятив цій професії.
Вони натхненно роблять щоденну творчу справу, відповідаючи високій місії поклику. Олександр Кулішов, Тетяна Проскурякова та Квітка Цісик про докази любові.
Олександр Поль об’їздив майже всю Катеринославську губернію, бував у різних українських та інших містах Російської імперії, відвідав кілька європейських країн.
Олександр Васильович був не лише вмілим майстром, який залишив великий слід в культурі, але і чудовим педагогом, який передавав досвід молодшому поколінню.
Визначний художник-монументаліст, що, не зрадив покликанню і зміг вписати своє ім’я в скарбницю українського образотворчого, декоративного і прикладного мистецт
В його особі – покоління замовчуваних юнаків афганської війни, його поезія – зразок безмежної любові до отчого дніпрового світу та високої християнської моралі.
Актор зіграв понад 90 ролей сучасної драматургії різних країн, має режисерські роботи, котрі були нагороджені дипломами міжнародних театральних фестивалів.
38 років лікар із Кам’янського Олекса Коваленко працював над поетичним переспівом українською мовою «Слова о полку Ігоревім», весь час удосконалюючи його.
Сьогодні неможливо уявити контекст «Дніпро-літературний», без її участі. Тому що більше трьох десятиліть вона повертає імена, які створили гідний літопис краю.
Організатор багатьох бібліотечних літературних клубів, яка у своїй роботі намагалася реалізувати будь-які ідеї щодо популяризації книг і залучення аудиторії.
Павло Бондар – художник-автодидакт, пише портрети, бо в них він бачить таємниці душі, намагається зрозуміти і відтворити на папері риси непростого характеру.
Павло Кашаєв — поет, перекладач, член Національної спілки журналістів України, лауреат літературних премій, понад тридцять років жив і працював у Дніпрі.
Він поспішав закарбувати побачене і накопичене за роки плідного цікавого життя, мав особливий дар «розплітати» літописи долі багатьох поколінь рідного краю.
Аварія на ЧАЕС розколола його життя навпіл: на мирну творчу працю вченого і на важку жорстоку виснажливу діяльність на межі всіх сил «після Чорнобиля».
Даремно шукати це iм’я в енциклопедіях радянських часів, тоді воно звикло у безвість. Лише зараз ім’я і справи Стасюка повертаються в омріяну ним Вільну Україну
Учасники проєкту «Ранкова книготерапія» побували і в Дніпрі, провели яскраві заходи для онкохворих діток і облаштували невеликі бібліотечки – «Лабораторії книго
Микола Корф зіграв важливу роль в історії розвитку Придніпров’я, особливо в галузі народної освіти, його ім’я заслужено займає місце серед видатних діячів краю.
Олександр Басанець пише історичні повісті, оповідання, краєзнавчі нариси, гумористичні мініатюри. Прототипи його героїв – односельці, сільські трудівники.
Африкан Криштофович залишив після себе багато наукових досліджень з геології та ботаніки. У Павлоградському повіті в 1911 році з ним трапилася дивна пригода.
Роботи художниці – закарбовані у фарбі почуття та емоції. І кожний знайде у них власний прихисток від життєвих негараздів, свої двері до теплих спогадів.
Журналіст Олександр Черніков загинув 22 січня 2015-го поблизу Донецького аеропорту, прикриваючи відхід бойових товаришів під обстрілом російських танків.
Складна техніка піщано-мушляної мозаїки та рідкісний стиль виконання картин роблять Світлану Іванченко одним із найбільш оригінальних і самобутніх художників.
Керівниця «Майстерні радості» Центру інклюзивного бібліотечного обслуговування людей з інвалідністю, Мати-героїня, волонтерка щедро ділиться своїми талантами.
Яскравий представник сучасного образотворчого мистецтва. Співзасновник андеґраундного мистецького товариства «Степ», «господар» майстерні графіки «Пороги».
Шукати добрі начала, «які ведуть нас до порозуміння і, аж ні в якому разі, не до розбрату й війни» – розмірковує поет над сучасною українською літературою.
Творчість митця – філософський діалог із глядачем і навколишнім світом, в якому художник-мислитель прагне мовою живопису висловити власні світоглядні орієнтири.
Письменник,Член Національної спілки письменників України, ім'я якого занесено до Міжнародного біографічного довідника «Людина і творчість»(Велика Британія).
Діяльність директора Верхньодніпровської бібліотеки направлена на впровадження інновацій в практику роботи бібліотек, розвиток сервісних послуг для користувачів
Творчий шлях Миколи Анищенка – це шлях безперервного пошуку нових виразних засобів в образному розкритті ідейного змісту класичної та сучасної драматургії.
Його життєвий шлях – це шлях прекрасних миттєвостей і добрих плодів. До чого б він не доторкнувся - все виходить по-справжньому блискуче та неповторно.
Вона може зробити виставу з самої себе. І матеріал, до якого торкається її голос, набуває звучання, що наближує нас до неймовірного сердечного прозріння.
Вона називає себе музейним педагогом і креативним менеджером у музейній галузі і сподівається, що істфак ДНУ з часом випускатиме дослідників історії міста.