Центр польської культури ім. Кароля Войтили
Україна, Дніпропетровська область
Кожна людина хоче і повинна знайти джерело свого початку. Тому поляки, які мешкають на Дніпропетровщині, створили таке місце, де вони могли би це відчути.
Той, що носить ім'я Людини Світу. Центр польської культури ім. Кароля Войтили
Кожна людина хоче і повинна знайти джерело свого початку. Тому поляки, які мешкають на Дніпропетровщині, вирішили створити таке місце, де би вони могли це відчути. Дніпропетровська обласна громадська організація «Центр польської культури ім. Кароля Войтили», яка входить до Спілки поляків в Україні, була створена 9 жовтня 2007 року за ініціативою Павла та Марії Скурських за підтримки засновників Валерія Міхальського і Юрія Квятковського.
Основною метою Центру є задоволення та захист соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних інтересів членів організації. Основним напрямком праці Центру є дружба польського, українського та інших народів. При Центрі польської культури ім. Кароля Войтили працюють: Театр європейської драматургії «DZWON», Суботня Школа Польської Мови, Польській Клуб «Orzeł Biały», фольклорний ансамбль «Źrόdło», дитячий театрально-хореографічний ансамбль «Zabawka» та інші колективи за зацікавленістю.
Всі головні події роботи Центру польської культури ім. Кароля Войтили були підтримані Генеральним Консульством РП в Харкові. Так, першим кроком спільної роботи за підтримки Генерального Консула Ярослава Ксьожека стало фінансування постановки вистави Кароля Войтили «Біля лавки ювеліра», яка отримала Вищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна-2006», а також були надані кошти для створення телевізійної версії цього спектаклю. Прем’єра фільму з успіхом відбулася на 34-му та 51-му телевізійних каналах Дніпра.
За підтримки Генерального Консула Гжегоша Серочиньського в Дніпропетровському Національному гірничому університеті (нині – НТУ «Дніпровська політехніка») було відкрито виставку «Droga do Solidarności». Також була профінансована постановка вистави Романа Брандштаттера «День гніву». Прем’єра відбулася в Культурному Центрі Посольства Ізраїлю в Дніпрі. Виставу побачили глядачі міст Харкова, Донецька, Фастова. Театр «Дзвін» з виставою було запрошено на Міжнародний Фестиваль Толерантності «Праведники світу» до Санкт-Петербургу.
Також була профінансована постановка вистави за щоденниками Януша Корчака та спогадами свідків за сценарієм Павла Скурського «Наодинці з Богом». Прем’єра відбулася в Дніпропетровському театрі драми та комедії з переаншлагом. Виставу побачили глядачі Дніпра й області. Вистава була запрошена до Санкт-Петербургу на Міжнародний Фестиваль толерантності «Януш Корчак. 135 років з дня народження». Цією виставою разом із Генеральним Консульством було закрито Рік Януша Корчака в Харкові.
Великою подією в місті Дніпро було проведення культурного заходу, присвяченого 200-літтю Оскара Колберга, в якому взяли участь фольклорний ансамбль «Źrόdło» (керівник Марія Скурська), зразковий дитячий хореографічний ансамбль «Слов’яночка» (керівник Поліна Велика) (м. Кам’янське), актори та керівництво Національного музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка, на сцені якого і відбулася прем’єра концерту, присвяченого творчості Оскара Кольберга. В залі були присутні Генеральний Консул Станіслав Лукасик, керівництво міста й області, Брати Капуцини. Концерт демонструвався по 51-му каналу Дніпровського телебачення.
За підтримки Генерального Консула Януша Яблонського був відкритий клас для наймолодших учнів в Суботній Школі Польської Мови. Пошили реквізити для здійснення флешмобу, присвяченого Дню Незалежності Польші. Презентація флешмобу відбулася в центрі міста на Набережній Дніпра.
Завдяки спільній праці з Генеральним Консульством РП в Харкові, Дніпропетровська обласна громадська організація «Центр польської культури ім. Кароля Войтили» була удостоєна честі підняти прапор Польщі на відкритті в Дніпрі Алеї Дружби. На цій події був присутній Генеральний Консул РП в Харкові Януш Яблонський. Голова Центру польської Культури ім. Кароля Войтили Павло Скурський отримав високу нагороду «Срібний Хрест за заслуги» від Президента Польщі.
Дуже плідно співпрацює Центр польської культури з Дніпропетровською обласною універсальною бібліотекою імені Первоучителів слов'янських Кирила та Мефодія. Організовані школа з вивчення польської мови для всіх бажаючих, щотижневі засідання польського клубу для дорослих і дитячого клубу «Гніздо» (klub rodzinny «Gniazdo»), щорічні заходи з вшанування знаменної дати в історії Польщі – Варшавського постання проти нацистської Німеччини 1 серпня 1944 року. Також на базі відділу документів іноземними мовами ДОУНБ проводяться «Національні читання» польською мовою, які започаткували президент Польщі Анджей Дуда та його дружина Агата. Читання покликані пропагувати твори польської літератури. Співали гімн з усією Польщею на сходах бібліотеки. На базі відділу проводився ІІ конкурс полонистів м. Дніпра «Co wiesz o Polsce», організований Центром польської культури за підтримки Генерального Консульства РП у Харкові. Запитання конкурсу стосувалися історії та культури Польщі. А ще на базі відділу бібліотеки проходяться святкування національних польських свят: свято Трьох Королів (фото 10), свято пампухів – Тлустий четвер (Tłusty czwartek), заходи до Дня незалежності Польщі, написання щорічних диктантів з польської мови тощо.
2 травня 2022 року керівник Центру Павло Скурський був запрошений на святкування Дня польської діаспори та поляків за кордоном, який відзначається з 2002 року, в місті Варшаві, де з промовою виступив президент Республіки Польща Анджей Дуда.
Фото з фонду ДОУНБ
Андрющенко Н. Ювелір людської душі: [фільм міського телетеатру «Біля лавки ювеліра»] // Зоря.– 2007.– 24 березня.– С. 4.
Бабенко Ю. Модальність починається з пам'яті: [презентація фільму «Біля лавки ювеліра»] // Наше місто.– 2012.– № 60 (5.05).– С. 29.
Волошина О. Коло лавки ювеліра // Січеслав.– 2007.– № 3.– С. 200–202.
Патріціо Р. «Спілка поляків святкує День Конституції» // Вісті Придніпров'я.– 2003.– 26 черв.– С. 3.
Патріціо Р. Україна – наша друга вітчизна // Зоря.– 2001.– 2 черв.
Скурский П. «Фестиваль польской культуры Юго-Восточного региона Украины» / Подгот. В. Липина // Шалом, хаверим!– 2006.– октябрь-ноябрь.– С. 5.
Чабан М. Перед тим, як стати святим Миколаєм, актор і режисер Павло Скурський сповідається і причащається // Зоря.– 2014.– № 95 (19.12).– С. 17.
Редакція від 25.05.2022