
Душка Олексій Володимирович
Олексій Душка. Територія тележурналістики
Україна, Дніпропетровська область
- 31 серпня 1984 |
- Місце народження: м. Дніпродзержинськ (м. Кам’янське) |
- Тележурналіст, автор і ведучий популярних телепередач, актор
Олексій Душка – відомий український журналіст, автор і шеф-редактор телевізійних проєктів «У бога за пазухою», «Особиста справа», «Територія обману».
Олексій Володимирович Душка – відомий український журналіст і телеведучий. Спеціалізувався на журналістських розслідуваннях і актуальних проблемних темах. Автор і ведучий телевізійних проєктів «У бога за пазухою», «Особиста справа», «Територія обману», «Прихована небезпека» та інших. Відзначений престижною національною телевізійною премією «Телетріумф» (2009).
У кожного свій рідний край
Олексій Душка народився 31 серпня 1984 року у Дніпродзержинську (нині Кам’янське). Мама Олексія – Наталя Григорівна, працювала в школі вчителькою української мови та літератури, батько, Володимир Олексійович, служив у міліції. Родина мешкала у лівобережній частині міста, неподалік від мальовничого куточка Блакитних озер. Олексій в одному з інтерв’ю згадує, що у дитинстві з друзяками «пропадали там усе літо» – сонце, пляж, чиста вода, купання досхочу, риболовля… Любив грати в баскетбол і футбол, як і більшість хлопців того часу. Захоплювався фотографією.
Дотепер Олексій зберігає теплі почуття до рідного міста, яке жартівливо, за старим звичаєм називає «Дніпродим». При нагоді приїздить сюди вже зі своєю родиною, інколи «ми просто зриваємось у якийсь момент і їдемо. Просто провідати рідних та друзів. Без дат і свят». Вважає, що Кам’янське має славні традиції і потенціал для розвитку та вірить, що все ще буде добре у земляків.
Головний вибір
Олексій навчався у гімназії № 39, був відмінником і навіть отримав золоту медаль. У школі він займався у театральній студії і саме тут зіграв свої перші ролі й отримав початковий досвід роботи на аудиторію.
Після школи постало питання про подальші кроки, вибір професії на майбутнє життя. Для себе Олексій окреслив три можливості: актор, телеведучий або слідчий. Проти останнього категорично був налаштованим тато, з досвіду роботи у правоохоронних органах він знав усі складнощі та небезпеки слідчої справи. Остаточний вибір став за професією телеведучого.
Олексія з молодих літ приваблювало телебачення. Улюбленими програмами хлопця на той час були «Поле чудес» і «Погляд». Його надихав приклад Влада Листьєва як професійного тележурналіста. Нагадуємо, Владислав Листьєв – радянський і російський журналіст, телеведучий, автор і перший ведучий передач «Взгляд», «Поле чудес», «Тема» та «Час пік».
Роки навчання
Олексія могли зарахувати без іспитів до Дніпропетровського театрального училища, але він вирішив поїхати до Києва і спробувати вступити до Інституту кіно і телебачення Київського національного університету культури і мистецтв. Впевненості, що плани здійсняться не було, бо Олексій мав потрапити лише на бюджетне місце – контрактні умови для родини були непід’ємними. Але старанного хлопця помітили і дали шанс – «Десь поталанило, мабуть», – зізнається Олексій. 2002 року він став студентом престижного факультету кіно і телебачення.
Почалось студентське життя з усіма принадами і труднощами… Він був дитиною «домашнього виховання», далеко і на довго нікуди з міста не виїжджав, а в родині завжди піклувались про затишок, порядок і взаємоповагу. В Києві довелося самому скрізь «пробиватись», дбати про себе, вирішувати усі побутові проблеми. В гуртожитку навіть натяку на комфортні умови не було: кімната 18 кв. м – приміщення, яке роками не ремонтувалось, щілини у вікнах і стінах, протяги, двоярусні ліжка для восьми хлопців, шум, зручності у кінці довжелезного коридору… Від місця проживання до навчального корпусу дорога тривала близько двох годин. Особливо сумно ставало у свята чи у день народження… – хотілось до родинного кола.
Але такі прикрі явища компенсувались цікавими лекціями і практичними заняттями з фаху, спілкуванням з професійними викладачами, неймовірними краєвидами і бурхливим культурним життям Києва, студентським братством і появою нових справжніх друзів, серед яких були яскраві та талановиті. До слова, один із таких – Артем Позняк, з яким вони жили в гуртожитку в одній кімнаті, ділили усе навпіл і дружать до цієї пори (більше читати про А. Позняка за посиланням: https://www.dnipro.libr.dp.ua/aktor_Poznyak).
На факультеті він потрапив до майстерні Василя Івановича Бирзули, досвідченого фахівця, заслуженого журналіста України.
Перфекціоніст за характером, Олексій з головою занурився у навчання. Вивчав, працював, «докопувався» до глибин і таїн професії. «Ми вивчали режисуру, журналістику, акторську майстерність. Завдяки викладачам, я отримав величезний багаж знань», – зізнається телеведучий. За спогадами одногрупників, «Льоша вирізнявся неймовірною працездатністю і наполегливістю. Він намагався завжди бути першим усюди й у всьому». Було не легко, але він ніколи не пошкодував про свій вибір.
2007 року Олексій Душка отримав диплом з відзнакою і ступінь магістра за спеціальністю тележурналіст, диктор та ведучий теле-радіопрограм).
Кар’єра
Ще у студентські роки Олексій розпочав співпрацювати з популярним телеканалом «1+1». Як то сталося, розповів сам тележурналіст в інтерв’ю: «Я прийшов на канал практикантом. Це був грудень місяць, і стояли сильні морози – 35 градусів десь було. Тому інші практиканти не приходили, їм було холодно, а журналісти були у новорічних відпустках. Мені поталанило в цьому. Редактори довіряли якісь дрібні завдання, а потім побачили, що в мене виходить, і так я став журналістом». Починав як кореспондент ТСН, що спеціалізується на журналістських розслідуваннях. 2009 року одним із перших почав висвітлювати на телебаченні «гостру тему» про зловживання серед духовенства. Продовженням тематики став спецпроєкт Душки «У бога за пазухою» в ефірі «1+1». За цю серію матеріалів автор відзначений персональною премією «Телетріумф».
У 2010–2011 роках працював над проєктом «Особиста справа». Кожна програма була присвячена окремій темі: викриттю обману у супермаркетах, розгулу знахабнілої мафії на кладовищах, тестуванню якості питної води, порушенню правил доброчинності серед лікарів і правоохоронців тощо. Неодноразово тележурналіст стикався з погрозами, анонімними скаргами на свою адресу, перешкоджаннями робочому процесу, авантюрними ситуаціями. Але Олексій Душка працював по совісті та намагався сюжети програми «доводити до логічного завершення», відстежуючи долю героїв навіть з плином часу. Коли якось його спитали: «Чим вас приваблює жанр журналістського розслідування?», він упевнено відповів: «Я люблю правду. Якось так».
З 2012 року став автором, редактором і ведучим програми «Територія обману» на каналі «1+1», яка мала за мету підвищити обізнаність людей у сфері культури споживання та змусити виробників виготовляти якісну продукцію. Кожен випуск програми був присвячений окремому дослідженню певного продукту (як то м’ясо, молоко, побутова хімія та навіть бензин) чи послуг, їхній якості та небезпеці, що криється за яскравими обгортками та дорогою рекламою. До програми залучали експертів-фахівців, виробників, звичайних споживачів і тих, хто постраждав від неякісних товарів. Олексій відвідував виробництва, ставив прямі «незручні» питання порушникам, ризикував, сам брав участь у експериментах, розповідав, як відрізнити якісну продукцію від неякісної. Програма подобалась глядачам і була корисною та мала високий рейтинг.
2018 року глядачі каналу «1+1» побачили в ефірі новий проєкт Олексія Душки – кулінарне шоу «Їмо за 100». Ведучий щоразу намагався довести українцям, що вдома можна поїсти так само смачно, як і в ресторані, розказував, як приготувати вишукану страву власноруч. «Родзинкою» програми стало запрошення до студії відомих людей, з якими він разом готував страви вартістю до 100 грн. Завдячуючи доброзичливій манері спілкування Олексія, на майданчику панувала невимушена розважальна атмосфера. За приготуванням їжі ведучий розпитував відомих людей про особисте, а глядачі мали нагоду дізнатися, наскільки вправні на кухні «зіркові» гості.
У 2020 році Олексій Душка після п’ятнадцяти років роботи на «плюсах» вирішив змінити телекомпанію. Чому так сталося, тележурналіст воліє не пояснювати. Але наголошує, «що у житті не потрібно боятися змін… Не боятися робити те, що хочеться, аби впевнено розвиватися у журналістиці»
2021 року Олексій приєднався до команди телеканалу ICTV і запустив авторський проєкт «Прихована небезпека», у якій розповідав про загрози у повсякденному житті та розвінчував побутові міфи. Серед тем: смертельне самолікування, токсичні продукти харчування, онлайн-шахрайство, захист оселі від крадіїв та про інші злободенні виклики.
Наразі Олексій Душка разом із Володимиром Остапчуком, Дарією Кудімовою, Ксенією Мішиною, Назаром Хассаном і Юрієм Ткачем веде ранкове шоу «Прокидайся» на телеканалі «Ми – Україна+». Це новий і цікавий досвід для тележурналіста: обов’язково маєш бути у «хорошій формі», позитивному настрої, швидко орієнтуватися, відчувати партнерів, бути відкритим до імпровізації – бо це динамічна й актуальна інформаційно-розважальна ранкова програма. Щодня у студії нові цікаві гості, зірки й експерти, які коментують військову, політичну та соціальну ситуацію в країні. Приємно вирізняє програму те, що особливе місце серед сюжетів займають історії людей.
Має Олексій, хоча й невеликий, досвід роботи у кіно. Якось, за порадою Артема Позняка, він пройшов кастинг до детективного телесеріалу «Козирне місце» (режисер Т. Ткаченко, 2021) і отримав невелику, але характерну роль. «Мій герой – повний негідник, посередник між кілером та замовником… Було цікаво за одну серію зіграти різноманітний спектр емоцій. У житті таких людей не люблю, але грати суперечливого героя було цікаво. Почуватися в шкурі іншої людини ще цікавіше», – поділився враженнями Душка.
А ще, під час війни, він відкрив авторський ютуб-канал «proЧистка», на якому, традиційно, підіймає «гострі» теми, звертаючись до постатей відомих усій країні людей, та їхньої позиції. «Канал про події, людей та їхні вчинки. З фактами і нотками моєї іронії». Для себе цю справу він визначає як важливий крок – «своїм особистим фронтом».
Рідні люди
Олексій понад десять років одружений і до цієї пори вважає дружину Олену «найкращою жінкою в світі». Він угледів її у кафе – заговорив, побажав «смачного» – так і зав’язалось знайомство. Він залицявся нетипово, залучаючи дівчину до активного відпочинку – ковзанка, ролики, піші прогулянки… І весь час говорив, говорив... «У мене був такий розрахунок, що позитивні емоції вона запам’ятає, і вони асоціюватимуться зі мною. Не знаю, чи це стало головним, але, бачите, ми разом… Десь мій «підступний» план спрацював», – зізнається Олексій. Він вдячний дружині за мудрість, витримку та розуміння, бо жити з творчою людиною не просто. А ще за найцінніший подарунок – 2016-го в їхній родині народилась донечка Даша, улюблениця тата. Хрещеними батьками маленької стали актор Артем Позняк і дизайнерка одягу Світлана Молчанова. До слова, Олексій Душка є хрещеним батьком Євгенії Позняк. Друзі подвійно покумились і вже стали справжньою ріднею.
Страшний ранок війни
Війна застала Олексія в Бучі, де їхня родина має квартиру. А ранок 25 лютого 2022 року він згадує як найстрашніший. Буквально за десять метрів від його будинку точилися запеклі бої, стріляли гармати, міномети, розривались снаряди, їхала важка техніка. «Гриміло так, що весь будинок хитало, від сили вибухів здригалися стіни підвалу», в якому йому разом із сусідами довелось провести кілька днів. За деякий час пощастило виїхати, але він подумки попрощався зі своїм житлом. Як з’ясувалося згодом, будинок, хоча й понівечений, вистояв і квартира теж вціліла. «Вікна у квартирі були розстріляні, вибиті двері, пограбована, але ціла, – поділився спогадами в інтерв’ю Олексій.
Чуйність і відвертість
Телеведучий бере участь у різних благодійних акціях. До прикладу, у марафоні для зібрання коштів на придбання спеціальної програми CARDIO для ультразвукового апарату у відділення інтенсивної терапії новонароджених лікарні «Охматдит».
Під час війни допомагає нашим славним воякáм, волонтерить, шукає спонсорів, знаходить виробників і необхідні «товари». Разом зі своїм персональним тренером Максимом Фютом Олексій домовився про порятунок тварин, точніше вивезення їх із визволених міст. Крім того, вони спільно зробили велику справу у Бучі. Власними силами встановили двері у близько 20-ти квартирах, які постраждали від мародерства окупантів.
Як медійник веде інформаційні пояснення в Facebook, де 120 тис. підписників і в Instagram. Розповідає людям де фейки, а де правда. Підтримує, відповідає на їхні питання, що стосуються війни і не тільки, дає поради. «Словом, роблю все, що в моїх силах», – говорить Душка.
Охоче відгукується на пропозиції про проведення майстер-класів для студентів Альма Матер та інших профільних навчальних закладів, де розповідає майбутнім колегам про особистий професійний досвід, які труднощі доводилось долати, надає фахові підказки стосовно створення якісного візуального контенту тим, хто планує іти у телемедіа та багато іншого.
На запитання, за що він любить свою роботу, Олексій Володимирович відповів: «Завжди любив щось творити. Телебачення хоч і частково, але надає таку можливість. Тому це приємно – займатися тим, що любиш».
Титульне фото: Олексій Душка, телеведучий, 2024 р. //https://weuaplus.tv/about/presenters/oleksij-dushka.html
(О. Душка, телеведучий, 2015 р. //https://www.facebook.com/photo.php?fbid=894239633962571&
id=118116484908227&set=a.132293473490528 )???
Зірка «1+1» Олексій Душка // Теленеделя. – 2017. – 9 авг. Свентах А. Чи можна прожити без обману // День. – 2012.– 28 серп.
***
Олексій Душка: «Завжди любив щось творити. Телебачення хоч і частково, але надає таку можливість»: Електронний ресурс: Код доступу: https://mis.dp.ua/tag/oleksij-dushka.
Редакція від 18.04.2025