Бухтіяров Володимир Пилипович
Володимир Бухтіяров: літописець історії Кривбасу
Україна, Дніпропетровська область
- 2 вересня 1951 |
- Місце народження: м. Харків |
- Журналіст, письменник-краєзнавець
Кожна книга автора – це історія Кривого Рогу описана через долі криворіжців.
Володимир Бухтіяров: літописець історії Кривбасу
Володимир Бухтіяров – відомий на Криворіжжі та за його межами журналіст, краєзнавець-публіцист, автор багатьох книг, статей, присвячених історії міста та його мешканцям. У місті його називають літописцем Кривбасу. І це справедливо, бо він дійсно зробив великий внесок в історичну скарбницю міста – Володимир Бухтіяров є автором 22 краєзнавчих книг.
«Не хлібом єдиним…»: Знайомтесь Володимир Бухтіяров!
Майбутній журналіст народився 2 вересня 1951 року в місті Харків в сім’ї філологів, на той час ще студентів, Пилипа Романовича Бухтіярова та Зінаїди Петрівни Бухтіярової (Карпович). В 1957 році сім’я переїздить до Кіровограду. Батько, Пилип Романович, викладає в Кіровоградському педагогічному інституті, очолює кафедру іноземних мов. До речі, він був людиною непересічною – знав вісім мов, в тому числі старонімецьку та староанглійську. Мати, Зінаїда Петрівна, працювала завідувачкою кабінету іноземних мов Кіровоградської обласної ради.
У 1973 році Володимир Пилипович закінчив Кіровоградський педагогічний інститут, отримав диплом вчителя англійської мови. У 1973–1979 роках він викладав англійську мову в кіровоградських школах, СПТУ № 4. У 1980–1984 роках працював старшим науковим співробітником державного архіву Кіровоградської області. В 1985 році переїхав у місто Кривий Ріг, де мешкає по цей день.
Тема війни
У далекому 1966 році кіровоградський школяр Володя Бухтіяров, мандруючи з дідусем залізницею, натрапив на книгу «Розповідають полеглі герої». Він умовив тоді діда купити книжку, яка на все життя зворушила юного читача. Прочитавши, він пообіцяв дідусеві, що напише книгу про війну… Через багато років криворізький журналіст і письменник В. Бухтіяров дотримав свого слова – написав чимало книг про війну. Володимир Пилипович по дрібницях збирає документи про визволення Кривого Рогу. Кожен черговий історичний пошук закінчується новою книгою.
«Вслухайтесь у листи полеглих співвітчизників. Вони написані під кулями у землянках й окопах. А під кулями не обманюють…». У 2016 році за книгу «Письма павшего солдата» В. Бухтіяров став переможцем обласного літературного конкурсу ім. письменника Михайла Селезньова на кращу документально-художню публікацію, отримавши диплом І ступеня. Задум написати таку книгу автор виношував майже п’ятдесят років. Саме ця робота найбільше подібна до книги, колись подарованої дідусем. Усі герої, чиї листи до рідних, як репортажі з воєнного пекла, зібрав в одній книзі письменник, не повернулись до рідного Криворіжжя. Через багато років по війні щемні сповіді з фронтів у листах-трикутниках озвучили майстри сцени Криворізького академічного театру драми і музичної комедії ім. Т. Шевченка, створивши виставу «Тепло нашої пам’яті» (режисер-постановник Василь Короленко).
Історико-документальна книга «Битва за Кривбас», присвячена 75-річчю визволення Кривого Рогу від нацистських загарбників. Вона дає можливість зменшити білі плями пов’язані з історією визволення Кривого Рогу. «Восьмизоряне сяйво» – це розповідь про вихованців криворізької школи №5, шістьох льотчиків – Героїв Радянського Союзу, серед яких двоє – двічі Герої. Це унікальний випадок у світовій і вітчизняній історії. Обидва ці видання випущені в серії «Життя відомих криворожців».
«Фронтовики з Центрального» розповідає про долі 132-х працівників Центрального гірничо-збагачувального комбінату, які в роки Другої світової війни не тільки боронили Вітчизну, а й відбудовували Кривбас та країну після страшної повоєнної розрухи. Кожна з цих книг – це пам’ять про полеглих за визволення України та Кривого Рогу від нацистів. За кожним рядком цих книг стоїть людська доля.
Четвертою книгою із серії «Життя відомих криворожців» авторства Володимира Бухтіярова стало унікальне краєзнавче документальне видання «В окопах Первой мировой: криворожане на полях боев войны 1914–1918 гг.», яке побачило світ у 2018 році. Це книга про героїчних людей Криворіжжя в роки Першої світової війни. Як зізнався автор, до написання книги його спонукала яскрава військова біографія власного прадіда Бояринцева Івана Микитовича. Більше 130 коротких біографій окопників Першої світової, серед них – про 4 повних кавалерів Георгіївського хреста і Георгіївського банту; нариси про криворіжців, які воювали у Франції на боці Антанти. В книгу увійшли цікаві історичні факти, унікальні листи та світлини. Розповіді розташовані в абетковій послідовності прізвищ героїв. Відома в місті поетеса та літераторка Тетяна Меліхова написала про книгу Володимира Бухтіярова: «Це колосальна праця. Автор зібрав цікавий фактичний матеріал про події тих років. Книга проілюстрована оригіналами та фотографіями столітньої давності, багато що з них публікується вперше. Такі проєкти під силу лише захопленим дослідникам та справжнім професіоналам. А ще вони можуть спонукати на вивчення історії своєї сім’ї».
У 2011 році вийшла книга В. Бухтіярова «Придніпровці за Піренеями», присвячена 75-річчю громадянської війни в Іспанії, що відбулася в 1936–1939 роках. Тематикою громадянської війни в Іспанії автор займається ще з далеких 1960-х років. Як розповів Володимир Бухтіяров, ще школярем він написав цілу наукову роботу «Радянські танкісти – добровольці в Іспанії». Її було визнано однією з найкращих у Радянському Союзі, і школяр отримав за неї на той час колосальні гроші – 200 рублів і був нагороджений поїздкою до Москви, де йому пощастило поспілкуватися з учасницею громадянської війни в Іспанії – Долорес Ібаррурі. З того часу Володимир Пилипович регулярно займався вивченням того військового конфлікту, причому крізь призму участі в ньому радянських громадян, і, передусім, наших земляків. У автора зібрана чи не найбільша в пострадянських країнах картотека учасників громадянської війни в Іспанії – понад 4 тисяч осіб! Під час своєї повсякденної журналістської роботи, Володимир Бухтіяров по крихтах збирав дані про учасників тих подій. Це видання складається з 12 оповідань-нарисів про учасників тієї війни, доля яких пов’язана з Дніпропетровською областю: мешканців Криворіжжя, Дніпра, Нікополя та Зеленодольська, які воювали в 1930-ті роки на боці республіканських військ.
Володимир Бухтіяров першим у місті почав працювати над темою Афганістану. За весь період, починаючи з 1999 року, світ побачило чотири книги про земляків воїнів-інтернаціоналістів, які виконували військовий обов’язок у далекому Афганістані: «Шурави: к 10-летию вывода советских войск из Афганистана» (1999), «Криворожские шурави: к 20-летию вывода советских войск из Афганистана» (2009), «Виват, шурави!» (2012), «Шурави за Пянджем: к 25-летию вывода советских войск с территории Афганистана» (2014). Кожна книга складається з невеликих замальовок, які присвячені криворіжцям, що повернулися з тієї війни і тим, хто залишився навіки молодим. За книгу «Віват шураві!» у 2015 році автор отримав диплом третього ступеню літературного конкурсу ім. письменника Михайла Селезньова.
«Людина-енциклопедія»
Наймасштабнішим здобутком у творчості Володимира Бухтіярова є двотомне видання «Енциклопедія Криворіжжя», яка охоплює тему історії та сьогодення міста, біографії відомих людей Криворіжжя. Це ілюстроване двотомне видання, яке містить близько 20 тис. статей. Володимир Бухтіяров є керівником авторського проєкту та упорядником видання. Разом із ним над енциклопедією працював авторський колектив: Володимир Балакін, Олександр Степаненко, Олександр Мельник, Григорій Гусейнов та інші. Видання присвячене 230-річчю з дня заснування Кривого Рогу. Відомий криворізький громадський діяч Дмитро Степанюк у статті, присвяченій 10-річчю виходу «Енциклопедії Криворіжжя», згадував: «Пам’ятаю його титанічну роботу над цим твором, особливо зі збору матеріалів в умовах, я би сказав, злиденних. Багато хто скептично відносився і до самого задуму, до доцільності цієї роботи. Навіть в коридорах тодішньої влади та органів самоврядування мало хто сприяв автору, традиційно відмахувався від нього, створювались, свідомо чи ні, перепони, або реагували на звернення з насмішками. Не сприяли його праці над твором і за місцем роботи. Він вимушений був навіть полишити посаду заступника головного редактора своєї любимої газети «Червоний гірник». 10 річна праця вийшла в світ завдяки його ентузіазму і патріотизму».
Криворізька журналістка Ольга Хвостова в одному з випусків програми «Книжкова полиця» телерадіокомпанії «Рудана» висвітлила роботу В. Бухтіярова: «Тисячі словникових статей про видатних криворіжців, пам’ятні місця, визначні події та багато іншого проілюстровані численними фотографіями. Все це – заслуга не лише Володимира Бухтіярова, але й численних помічників, серед яких такі знакові постаті як Володимир Балакін, Олександр Степаненко, Олександр Мельник, Григорій Гусейнов. Під час підготовки видання використані документи та матеріали з фондів Криворізького історико-краєзнавчого музею, архівів і музеїв багатьох міст і сіл та домашніх архівів криворіжців. В цій барвистій, багатошаровій картині нашої з вами історії неодмінно знайдеться пазл, який стосується кожної криворізької родини.
Чи любите ви Кривий Ріг, і чи знаєте ви його так, як любить і знає його Володимир Бухтіяров? Якщо ні, але вам би цього десь хотілося, – візьміть до рук «Енциклопедію Криворіжжя». Тут кожен для себе обов’язково знайде, чим і ким пишатися в рідному місті».
Володимир Бухтіяров – людина активна! Проводить екскурсії, займається спортом, частий гість у бібліотеках міста. Він – член Координаційної ради громадських спілок Кривбасу «Кривий Ріг – рідне місто», член історико-краєзнавчого клубу «Криворізький хронограф», який діє при бібліотеці-філіалі №3 для дорослих. Незважаючи на поважний вік, Володимир Пилипович – людина далекосяжних планів. Багато часу продовжує приділяти збиранню різних артефактів, пов’язаних з історією міста та його мешканцями, і систематизації свого домашнього архіву. Він активно працює над другим виданням «Енциклопедії Криворіжжя», «Спортивною енциклопедією Криворіжжя» тощо. Чекає свого виходу книга «Строки из бессмертия», яка є продовженням відомої книги «Письма павшего солдата».
Володимир Бухтіяров – неодноразовий переможець обласних конкурсів журналістів, нагороджений Золотою медаллю Української журналістики, та медаллю громадської організації «Кривий Ріг – рідне місто», медаллю «Майбутнє – в єдності поколінь» пам’яті Едуарда Фукса. Має Почесну відзнаку голови Дніпропетровської обласної ради, відзнаку «Серце віддаю дітям» Асоціації «Комсомолець Кривбасу», дві відзнаки українського козацтва і численні почесні грамоти та подяки. Володимир Пилипович – повний кавалер міської відзнаки – нагрудного знаку «За заслуги перед містом». Та найбільшою нагородою його письменницької та краєзнавчої праці є його книги та вдячні читачі! Вантаж знань і безліч ідей – все це Володимир Бухтіяров!
Бухтіяров В. Битва за Кривбас.– Житомир: Рута, 2019.– 373 с.: іл.
Бухтияров В.Ф. В окопах Первой мировой… Криворожане на полях боев войны.– Житомир: Рута, 2018 .– 343 с.: ил.– (Жизнь замечательных криворожан).
Бухтияров, В.Ф. Виват, шурави!.– Кривой Рог, 2012.– 95 с.: ил.
Бухтіяров В. Визволення, 1943–1944: до 50-річчя Криворіжжя від німецько-фашистських загарбників. Розповідь про те, якою ціною дісталась перемога / В. Бухтіяров, Т. Воронова .– Кривий Ріг, 1994.– 239 с.: іл.– (Бібліотечка альманаху «Саксагань»).
Бухтіяров В.П. Восьмизоряне сяйво. Розповідь про вихованців КЗШ №5 (кол. №12) – Героїв Радянського Союзу.– Житомир: Рута, 2021.–208 с.: іл.
Енциклопедія Криворіжжя: у 2 т. / упоряд. В.П. Бухтіяров .– Кривий Ріг: ЯВВА, 2004.– Т. 1.– 699 с.; Т. 2.– 811 с.
Бухтияров В. Криворожские шурави: к 20-летию вывода советских войск из Афганистана.– Кривой Рог, 2009.– 165 с.: ил.
Бухтияров В. Освободители.– Кривий Ріг, 1999.– 247 с.: ил.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтияров В. Письма павшего солдата: к 70-летию великой Победы. Фронтовые весточки криворожан, освободителей города, которые погибли в годы Великой Отечественной.– Житомир: Рута, 2015.–497 с.: ил.
Бухтіяров В. …Помним: к 50-летию освобождения Украины от фашистских захватчиков.–Кривий Ріг, 1994.– 128 с.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтияров В. Победители: воины-фронтовики Великой Отечественной войны, жители Дзержинского района г. Кривого Рога.– Кривий Ріг, 1995.– 286 с.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтіяров В. Придніпровці за Піренеями: до 75 річчя національно-революційної війни в Іспанії 1936–1039 рр.– Кривий Ріг, 2011.– 123 с.: іл.
Бухтияров В. Прометеи: докум. очерк о деятельности АО «Криворожгаз», 1957–1997.– Кривий Ріг, 1997.– 150 с.: ил.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтияров В. Руда: докум. очерк к 40-летию Новокриворожскогогорно-обогатительного комбината.– Кривий Ріг, 1999.– 159 с.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтияров В. Сердцем на мятежный атом: очерки о криворожских ликвидаторах последствий аварии на ЧАЭС.– Кривий Ріг, 2013.– 164 с.: ил.
Бухтіяров В. Трамвайних рейок моноліт: до 75-річчя пуску першої лінії криворізького трамвая.–Кривий Ріг: Видавничий дім, 2010 .– 95 с.: іл.
Бухтияров В. Устремленность: книга очерков к 60 летию Дзержинского района Кривого Рога: главные события, даты, имена, 1936–1996.– Кривий Ріг, 1996.–228 с.: ил.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтіяров В. Фронтовики з Центрального: до 75 річчя Великої Перемоги. Працівники ЦГЗК у боях із фашизмом у 1941–1945 рр.– Дніпро: Середняк Т.К., 2020.– 266 с.: іл.
Бухтияров В. «Хлеб» металургии: к 60 летию Криворожского коксохимического завода. Люди. События. Годы.– Кривой Рог, 1996.– 52 с.: ил.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтияров В. Шурави: к 10-летию вывода советских войск из Афганистана, 1989–1999.– Кривой Рог, 1999.–151 с.– (Б-чка альманаха «Саксагань»).
Бухтияров В.Ф. Шурави за Пянджем.– Кривий Ріг, 2014.– 183 с.: ил.
***
Володимиру Бухтіярову – 65 // Червоний гірник.– 2016.– 1 верес.– С. 15.
Ткачук, В. Наш колега – переможець обласного літературного конкурсу // Червоний гірник.– 2016.– 7 черв.– С. 8.
Редакція від 17.12.2024