Семенова Наталія Іванівна
Семенова Наталія: картини з душею. Вовняний живопис. Частина 2.
Україна, Дніпропетровська область
- 29 червня 1964 року |
- Місце народження: с. Сурсько-Михайлівка Солонянського району |
- педагог, господарка, нетрадиційні ремесла
Свій життєвий досвід і душевне тепло директор народного музею-садиби Микити Коржа Наталія Іванівна Семенова відтворює у своїх картинах з вовни.
…Не знаю я, що буде після нас, Ліна Костенко |
Після презентації виставки вовняних картин Наталії Іванівни Семенової у відділі мистецтв Обласної універсальної наукової бібліотеки її вовняне диво перемістили до краєзнавчого відділу. Випала нагода ближче поспілкуватися з народною майстринею вовняних картин.
Дитинство, «як у Бога за дверима»
- Організація народного музею Микити Коржа в зимівнику Пластуна, а тепер ще й такий незвичний, теплий і глибокий за змістом вовняний живопис… Наталіє Іванівно, мені чомусь здається, що творчою людиною Ви були завжди. Давайте почнемо з початку. Де, в якій сім’ї Ви народились? Які згадки про дитинство?
- Народилася я 29 червня 1964 року в родині Шевченка Івана Васильовича, з діда-прадіда корінного жителя села Сурсько-Михайлівка Солонянського району Дніпропетровської області. Вже тепер мені сказали старі люди, що всі місцеві Шевченки, родичі Петриченків (саме і ми такі), являються непрямими нащадками Микити Коржа. Є в наших краях звичай – називати онуків іменами своїх дідів та бабусь, так от, мій дідусь був Шевченко Василь Микитович – ось де знову Микита Корж нагадує про себе у моєму роді. Це все в мені виросло і розквітло, в цьому я абсолютно впевнена!
Перед моїм народженням моїй рідній тітці, Шевченко Анні Василівні, був сон. Виросла яскрава квітка з трьома червоними квітами, так дві квітки одна за одною зів’яли, а третя неймовірно гарно розквітла. Мені його вона розказала, коли я вже закінчувала середню школу і додала: «Я відчула серцем, що цей сон про тебе». Так і сталося, моя молодесенька, тендітна матінка Анна померла, тяжко захворівши після мого народження.
Тато забрав мене до своєї мами, моєї бабусі Наталки (на честь якої мене було названо), вона мене ростила і виховувала, хоча була вже у віці і дуже хворіла. Скільки пам’ятаю, росла я в любові і добрі. Повне горище голубів, кабичка надворі літом, на якій готувалася смачна їжа з димком, взимку плитка з духовкою (це обов’язково майже щодня печені скибками гарбузи) та з лежанкою. А ще природа, річка, небо безкрає з чудовими хмарами, у яких я купалась подумки, мріючи про вільне щасливе життя.
Це мій кабінет української мови та літератури. Поступивши в Дніпропетровський університет, я почала викладати в старших класах. У кабінеті був народознавчий куточок, створений власними руками: піч, лава, стіл, мисник, козак, козачка…
«В неї руки – на всі штуки»
(Українська народна приказка)
Наталія Іванівна продовжує свою розповідь.
- Господарство, город, садок – це завжди зі мною. І нам є здорова їжа, і гостей є чим пригостити.
До створення музею працювала у фермера рік ось на такому прекрасному полі - красу і запахи на фото не передати. Коли працюєш цілий рік на полі цих прекрасних квітів, то бачиш усі сезони їх буття: осінню підготовку до морозів, укутування; зимовий сон і тишу; весняне пробудження і очищення від старого; яскравий літній розквіт, буяння фарб і одурманення запахів… Спробувала все передати у вовняній картині «Благородні нарциси».
В районній газеті «Вперед» була позаштатним кореспондентом, та і зараз полюбляю посилати замітки в цю газету. Коли відкрився наш народний живий музей козака Микити Коржа на зимівнику Олександра Пластуна, газета «Вперед» надрукувала безліч дуже важливих заміток про нас.
- У Вашій сім’ї хтось займався ремеслами чи декоративними виробами?
- Згадую ще, мій дідусь Василь сам робив черепицю і допомагав перекривати очеретяні хати, люди всі дякували за затишок. А бабуся передала вміння вишивати, шити та в’язати. Вона обшивала весь куток, в хаті стояла ножна швейна машинка, на ній бабуся шила плаття, сорочки, постільне – все, що попросять.
- За роки вчителювання у школі як проявились Ваші здібності?
- Мені подобалося щось робити своїми руками, в школі дітей привчала до нетрадиційних ремесел, готували подарунки рідним, вироби на конкурси.
- З Вашої подачі – Ваша донька чимось захоплюється?
- Моя донька Анна теж у школі із задоволенням брала участь у гуртку петриківського розпису, де малювали, оздоблювали шкатулки, листівки тощо.
«На охочого робочого діло знайдеться»
- Ваш народний музей об’єднує багатьох ентузіастів і творчих людей. Хто вони і чим займаються ?
- До нас приходять справжні ентузіасти, які люблять рідний край, хочуть відчувати себе молодими. Івченко Володимир Никифорович, колишній електрик заводу ім. Леніна, виконує дуже майстерно тиснення тонкого металу, любить співати і виготовляти корисне вино зі свого виноградника. Захаренко Ніна Миколаївна, завідуюча лісоскладом, любить проводити екскурсії, ліпити фігурки із солоного тіста, грати ролі Масниці, Тополі, ведучої свят, любить співати і варити смачні вареники. Можна багато розповідати, але скажу одне: наші батьки і діди любили співати та допомагати один одному, тому доля нас і об’єднала.
- Наталіє Іванівно, Ви - директор музею, гармоніст, співачка, навчаєте ліпити з солоного тіста. Дітям показуєте, як робити з пластикової пляшки, серветки та вовни дармовиси (брелоки). А тепер ще й вовняний живопис. Звідки прийшло це захоплення?
- Вовняний живопис – зовсім недавнє моє захоплення, але дуже до серця. Завели ми в музеї овечок, постригли і почали думати, куди використати вовну. Часу не було прясти, спробувала мокре валяння – подушечку-сову набили запашними травами – добре, але все одно довго це робити, а часу обмаль, почали просто розкладати вовну…Так й дійшли до гарних картин.
Спочатку я працювала з вовною, снуючи нитки, в’язала спицями дуже багато, із самого дитинства, скільки себе пам’ятаю, в’язала й вишивала. Все бабуся говорить: «Наталю, відпочинь, хіба можна стільки працювати?» А для мене це не праця, а щастя - творити свій одяг з ниток та ще й прикрашати. В музеї висять мої в’язані речі 30-річної давнини.
«Діло майстра величає»
- Розкажіть про свою першу картину…
- Сподобалося розкладання вовни і перша робота з’явилася під назвою «Баронеса-чемпіон». Це моя улюблена робота. Я її навіть на виставки не беру, щоб не спокушатись на прохання продати. Так що побачити мою «Баронесу» можна тільки в живому музеї.
- Яка улюблена картина? Скільки їх уже всього?
- Скільки картин – не знаю, бо деякі на виставках, деякі роздаровані,
Ось ця «Свічка Пам'яті» у Солонянському музеї. Зараз готуюсь на виставку в пгт Солоне, частина робіт у Будинку мистецтв м. Дніпра, частина у музеї…
Одну мою гарну роботу у Петриківці на виставці випрохали продати, а тепер треба зробити цей квітучий луг заново, бо він подобався всім відвідувачам. Та я помітила: вдруге вийде по-іншому….
Потім почала створювати картини для подарунків весняних – мої улюблені тюльпани.
Зробила також «Червоні вітрила», цю картину подарую нашому майстру Володимиру Никифоровичу, тому вона у нас теж невиїзна.
- Чи є у Вас учні або помічники?
- Поки що ніхто не наслідує цю техніку. Прибігають, пробують викладати, говорять, що важко, та ще й часу немає, але нічого, може з часом захочуть працювати і в цьому напрямку.
«Збирайте собі скарби на небі…»
- Техніка є в інтернеті. А чи є щось персонально Ваше, що Ви додаєте свого?
- Техніки викладання, закручування, нарізання, розтягування, скручування ниток тощо дивлюсь в інтернеті і пробую на власному досвіді.
- Розкажіть про сам процес створення картини. Це як у вишивці – «починати в четвер до сходу сонця…» чи як? Чи коли придумалось, тоді і починаєте? Скільки працюєте над однією картиною?
- Картину роблю довго, бо її треба пережити, відчути, щоб з великою любов'ю виразити у картині. Без настрою і натхнення картини не йдуть і не створюються. Просто кладу хрест на полотно і прошу Бога всім управляти. Більшість моїх картин пов'язані з родиною, з символами села, з єднанням нашого духу з духом дідів-прадідів…
- У чому життєва мудрість, пані Наталіє?
- Моя життєва мудрість звернена більше до духовного життя, я це стараюся виразити у своїй творчості. Червоною ниткою проходить тема роду, родини, рідної хати, символів села, любові до людей… Хочу звернутися до всіх словами з «Євангелія»: «Збирайте собі скарби на небі»… Бо де скарб твій, там буде і серце твоє.
У картині «Етногенезис гостинності» спробувала виразити філософію добра. Труд і молитва на нашій святій землі проростають золотою пшеницею, з якою щирі українці святково приймають гостей. Цей етногенезис гостинності закладений у нашу ДНК вищими силами, він визначає нашу духовність і вершину життя - ДОБРО!
- Ваше кредо – …
- За кредо я вважаю слова Пабло Пікасо: «Розведіть свої кордони» і
«Я завжди роблю те, чого я не вмію, щоб цьому навчитися».
Штовхати себе вперед необхідно для розвитку. І чим більше ви себе змушуєте, тим швидше ви розвиваєтеся. Але це може бути страшнувато. Найкраща порада, яку я можу дати з цього приводу: будьте присутніми в теперішньому моменті настільки, наскільки можливо, коли робите щось, чого ви поки не вмієте. Можливо, стримуватимуть вас негативні почуття. Але коли у вашій свідомості і тілі немає цих почуттів, стає легше концентруватися, відчувати позитивні почуття і в підсумку досягати хороших результатів і навчитися тому, чого ви хочете.
- Які Ваші плани на майбутнє?
- Надалі планую, в першу чергу, працювати над собою, розвивати свою духовність, опираючись на досвід наших дідів, щоб вповні передати їхні заповіти жити самодостатньо, осмислено, в гармонії з природою і вищими силами. Будемо із задоволенням приймати гостей – всі гості від Бога, адже наш Корж Микита був гостинним до мандрівників. Готуємо виставки і презентації. Будемо жити, як заповідав Григорій Сковорода: учить, як жить, і жить, як учимо.
Хочу поділитися веселим випадком у моєму житті, згадуючи який, завжди радію душею. Коли працювала у школі, був урок української мови в 7 класі, учні писали твір на тему «Моє шкільне життя». І один учень Володя так безпосередньо написав: «Мені сьогодні учителька посміхнулася, як людина». Признаюся чесно, що після цього твору я стала більше посміхатися, і не тільки учням, а й усім людям, даруючи людське тепло…
Ось така вона, - Семенова Наталія Іванівна, автор неповторних вовняних картин, - усміхнена, безпосередня, творча, гостинна, відкрита душею до людей, дарує їм тепло свого музею і своїх робіт. Побажаємо їй здійснення усіх її планів!
Свою нещодавно завершену картину «Дорога життя» Наталія Іванівна характеризує так: «У кожного своя життєва дорога, яка веде всіх у небеса, там, де обійстя, приготоване Господом. Візьмемо із земного буття все прекрасне, що зустрілося на нашому непростому шляху!»
Використані фото з архіву Семенової Н.І.
Інтерв’ю з майстринею взяла Тетяна Глоба
Редакція від 14.09.2020