Валерій Сосна: життя у сяйві кольорів
Україна, Дніпропетровська область
- Роки життя 23 червня 1960 |
- Місце народження: м. Дніпро |
- художник, педагог, член Національної спілки художників України, засновник і куратор Дніпропетровської арт-студії декоративного мистецтва
Талановитий художник, педагог, який виховав цілу плеяду художників. Автор багатьох персональних виставок в музеях Дніпра, України та за кордоном.
Якщо людина не принесла у світ добро і красу, то вона прожила даремно. Цього не можна сказати про відомого художника Валерія Сосну. Безліч полотен, які він створив – на радість людям.
Валерій Іванович Сосна народився та живе у Дніпрі. Рішення стати професійним художником прийшло до нього уже в досить зрілому віці – коли за плечима була служба в армії. В майстерні художника Федора Решетникова у Москві увібрав енергетику його картин, а також полотен Врубеля, Сєрова, Рєпіна. Після закінчення занять в ізостудії вступив до Київського державного художнього інституту, закінчення якого співпало з проведенням першої персональної виставки у столиці. Відтоді і до сьогодні художник продовжує пошуки у найрізноманітніших жанрах живопису та напрямках образотворчого мистецтва.
У 2003 році в Дніпровському художньому музеї відбулася перша велика виставка робіт Валерія Сосни. Експозиція показала, наскільки широка та різнопланова творчість цього майстра. Після поїздок до Європи народилась серія казкових венеціанських і віденських пейзажів, які й склали основу виставки, а рідні дніпровські види посіли чи не найголовніше місце в експозиції. На наступних персональних виставках різноманітно представлені жанри натюрморту, пейзажу, портрету. Безумовно, викликають цікавість уже добре відомі композиції майстра, серед яких – «Діалектика часу», «Міленіум», «Спасо-Преображенський собор», «Зима». І нові – «Полярна зірка», «Музикант», «Круп’є», диптих «Велика та Мала Ведмедиця», серія картин у стилі «ню».
У 2005 році Валерій Сосна став членом Національної спілки художників України та неодноразово бере участь як у всеукраїнських, так і міжнародних художніх виставках і пленерах. 15 січня 2020 року у Дніпровському художньому музеї відбулася презентація унікального творчого проєкту «25 відтінків металевого», який об’єднав у собі оригінальні ідеї та кропітку працю двох митців з Дніпра – художника Валерія Сосни та скульптора Ігоря Василенка.
25 творів поєднує спільна концепція – це відображення внутрішнього напруження і переживань, властивих сучасній людині. Сублімуючи і пропускаючи через себе відчуття і настрої світу, митці відображують їх у своїй творчості. Невизначеність, властиву художникові в процесі роботи, і напругу, характерну для металу, можна помітити в роботах, представлених на виставці. Художник не завжди здатний передбачити кінцевий результат своєї творчості. Неправильно намальована лінія може як зіпсувати всю картину, так і виявитися правильною при іншому погляді. Це добре видно на графічних роботах, де хаотичні переплетення смуг створюють цілісну картину, перетворюючи звичайні лінії на сюжет. А неживий шматок дроту завдяки чималим зусиллям і вмінню майстра перетворюється на скульптуру. В своїй творчості скульптор показує, наскільки по-різному може бути сприйнятий один і той самий елемент. Незважаючи на складність створення і реалізації ідеї, готова скульптура заперечує пружність металу. Переплетіння графічних ліній та дроту дуже схожі. Донести зміст до глядача допомагає метал і його різноманітні відтінки сірого в графіці. Виявляється, що навіть сірий колір може бути надзвичайно багатим. А натяк на відомий літературний твір і кінофільм також не випадковий. Справа в тому, що для митців цей проєкт – не тільки творчий, а й психологічний експеримент, який потребує значних фізичних зусиль. Задля того, щоб глядачі могли переконатися в цьому, створювалася виставка Картини, як люди, володіють своїм характером. Буває, що картина говорить про життя, а, трапляється, витає у хмарах. Але, що не писав би художник, він завжди веде мову про себе, а твори відображують його душевний настрій.
Для Валерія Сосни світ наповнений таємною недомовленістю. Чуттєві переживання для нього завжди на першому місці. Такі романтичні поняття як «поетична схвильованість» і «фантазія» є чи не головним інструментом художника. Він тут не споглядач, а людина, яка відчуває натуру і яка може перетворити звичайний життєвий мотив на святкову мальовничу феєрію, що зачаровує музикою мальовничих акордів. Химерна гра стримуючих кольорових мазків і ліній, стійкі вертикалі архітектурних споруд у пейзажах, живе тремтіння листя та суцвіття в натюрмортах відтворюють нереальні, майже казкові образи. У цій кольоровій повені начебто матеріалізувались творча сповідь художника, який вважає, що живопис повинен викликати справжню насолоду.
Арт-студія – дітище Валерія Сосни
Валерій Іванович реалізує себе і як педагог, будучи керівником студії образотворчого мистецтва та куратором арт-галереї. Його творчий шлях – це постійний пошук стилю й удосконалення майстерності, він не працює в колись знайденому штампі, адже різноманітність – ознака розвитку. Картини Валерія Сосни викликають у людей почуття прекрасного та дарують позитивні емоції.
Школа-студія академічного рисунку та живопису при «Телетеатрі» у Дніпрі – унікальний освітньо-культурний центр зі створення навичок у малюванні, живописі та композиції. Декілька років студія академічного малюнку та живопису проводить навчання дорослих і дітей у Дніпрі. Історія образотворчого мистецтва володіє величезним методичним досвідом практичного навчання. У літературі та Інтернеті багато матеріалу, насиченого технічними та практичними порадами для оволодіння майстерністю художника. Ці та інші знання учні одержують у студії художника Валерія Сосни, чудового педагога, що виховав цілу плеяду талановитих художників, які стали потім професіоналами. Але як би глибоко не вивчалась самостійно теорія чи перадбачались численні майстер-класи в Інтернеті, майстерність можна набути тільки в студії, де на практиці треба розвивати руку, практикувати око бачити пропорції та найтонші градації світлотіні та кольорів, напрацювати професійне вміння бачити натуру, вивчити палітру та набути навичок складання найрізноманітніших нюансів кольору.
Художник – учасник багатьох всеукраїнських і зарубіжних виставок образотворчого мистецтва. Його роботи зберігаються в художніх музеях Дніпра та Києва, численних особистих зібраннях всього світу. 35 років успішної роботи, 7000 учнів, 1000 картин – такий підсумок роботи Валерія Сосни.
Виставки
2018 – «Наши. Сублимация войны», м. Дніпро;
2017 – «Акварели на цепях», м. Дніпро;
2016 – Персональна виставка, м. Дніпро;
2016 – «Зимний Вернисаж», м. Дніпро;
2016 – «Наша страна», м. Дніпро;
2010 – Персональна виставка картин у Дніпропетровському художньому музеї,
м. Дніпропетровськ;
2008 – «Цветы для женщин»;
2008 – Всеукраїнська виставка живопису, м. Дніпропетровськ;
2008 – Перша всеукраїнська виставка натюрморту, м. Київ;
2007 – Учасник Всеукраїнського трієнале живопису, м. Київ;
2007 – Всеукраїнська пейзажна виставка «Мемориал Куинджи»;
2006 – Учасник Міжнародної пленер-виставки, Польща;
2005 – Учасник виставки сучасного мистецтва художників Дніпропетровської області
«Новый отсчет»;
2004 – Учасник Міжнародного фестивалю мистецтв в Магдебурзі, Німеччина;
2003 – Всеукраїнська виставка живопису і графіки «Живописная Украина», м. Київ;
2000 – Персональна виставка картин в Дніпропетровському художньому музеї,
м. Дніпропетровськ.
Редакція від 28.09.2020
Валерій Сосна // Художники Дніпропетровщини.– Дніпропетровськ, Дніпрокнига.– 2004.– 382 с.– С. 358.
Валерій Сосна. Живопис: [каталог] / авт. приміт. В.К. Бокун.– Б. м.– 54 с.
* * *
Кокошко Ю. Митці-учасникам АТО // Рідний край.– 2018.– № 30 (27.07).– С. 10: фот.
Рекуненко Н. Валерий Сосна приглашает в «Свою страну» // Наше місто.– 2015.– № 24 (18.06).– С. 18–19.
Письмо запорожских казаков султану дошло до адресата: [В. Сосна написал продолжение картины И. Репина «Запорожцы пишут письмо…»] // БегемоТ.– 2010.– № 37.– С. 8.
Кадченко И. Муж стал подарком на 8 Марта // Днепр вечерний.– 2013.– № 30 (7.03).– С. 8: фот.
Бабенко Ю. Султан, цветочный чай и похищение Европы // Наше місто.– 2010.– 157 (5.11).– С. 25.
Крылова В. Султан читает – гарем танцует // Днепр вечерний.– 2010.– № 163 (2.11).– С. 12.
Кокошко Ю. Журналистика – тоже искусство // Днепр вечерний.– 2015.– № 35 (24.04).– С. 15: фот.
Кокошко Ю. «Своя країна» ближе к телу и душе // Днепр вечерний.– 2015.– № 50 (12.06).– С. 15: фот. цв
Кокошко Ю. Впустить в себя солнце никогда не поздно! // Днепр вечерний.– 2015.– № 85 (9.10).– С. 16.
Кокошко Ю. Зимний вернисаж в «Багире» // Днепр вечерний.– 2016.– № 93 (15.12).– С. 15.
В художественном музее открылась выставка «Своя країна» // Зоря Город.– 2015.– № 24 (17.06).– С. 3.
Крылова В. Поиск формы в стиле «Ню» // Днепр вечерний.– 2004.– 9 апр.
Кокошко Ю. Брызги «шампанского» // Днепр вечерний.– 2014.– № 4 (14.01).– С. 10.
Хмельковська О. Даруємо спілкування з прекрасним // Дніпровська зоря.– 2018.– № 2 (12.01).– С. 6: іл.
Кокошко Ю. «Ультима туле. Майдан» Упустить нельзя // Днепр вечерний.– 2014.– №152 (21.11).– С. 28.
Тулянцев А. Творящий кистью жизнь людскую // Днепр вечерний.– 2002.– 15 окт.
***
support@joseartgallery.com
https://artsosna.com
https://artsosna.com/sosna-info/
https://artsosna.com/category/gallery/photoalbum/